Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

W sobotę 19 listopada w Łagiewnikach biskupi polscy w imieniu narodu polskiego wypowiedzieli Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. Nazajutrz w dniu zakończenia Roku Miłosierdzia, a zarazem w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata słowa te miały być wypowiedziane przez wszystkich wiernych podczas każdej Mszy św. Tak się też stało i w naszej parafii.

Podczas każdej Mszy św. homilię wygłosił proboszcz parafii o. Wojciech Zagrodzki. Zwrócił w niej uwagę na to, że królowanie Boga nie jest panowaniem przychodzącym z zewnątrz pod presją siły. Chrystus Król, szczególnie w godzinie krzyża, objawia nieskończoną miłość Boga, która ma w sobie moc przyciągania. Przychodzą więc do Jezusa ludzie i odpowiadają na Jego miłość wiarą i zaufaniem. To znaczy, że przyjmują Go jako Pana i Króla. Dopiero ludzie „opanowani” przez Boga pozostają do Jego dyspozycji. To dzięki ich bezwarunkowej wierności Bóg wprowadza królestwo Boże w świat, a świat może się stawać coraz lepszym. Następnie o. Proboszcz zaprosił wszystkich zebranych, aby wypowiedziany przez księży biskupów w imieniu narodu Akt Jubileuszowy potwierdzili osobistą decyzją przyjęcia zobowiązań w Akcie zawartym.

Bezpośrednio po homilii nastąpiło wezwanie Ducha Świętego w przekonaniu, że „bez pomocy Ducha Świętego nikt nie może wyznać, że Jezus jest Panem”. Następnie przystępujący do Jubileuszowego Aktu mieli położyć na sercu prawą rękę jako wyraz podejmowanego zobowiązania, po czym wszyscy obecni wspólnie wypowiedzieli słowa Aktu zaproponowane przez księży biskupów: „Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą, by uznać Twoje panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały naród...”

A wieczorem tego samego dnia odbyło się eucharystyczne nabożeństwo dziękczynne za Rok Miłosierdzia. Zostało ono połączone z dziękczynieniem za 1050 lat chrztu Polski. Program nabożeństwa, oparty na litanii narodu polskiego, przygotował prezes chóru parafialnego p. Tomasz Jaśniewski. Nabożeństwo poprowadził chór parafialny pod dyrekcją s. Nikodemy. Na uwagę zasługują również dekoracje świetlne, które przygotował p. Mateusz Rutkowski. Z jakąż wymową brzmiały wyśpiewywane kolejne imiona świętych i błogosławionych Polaków, przeplatane odpowiednio dobranymi pieśniami! To oni przecież tworzyli historię Kościoła na tej ziemi, z której wyrasta nasza wiara! A to wszystko odbywało się wobec Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie.  Kiedy litania dobiegła końca, obecni w kościele (a ławki kościoła na to nabożeństwo prawie się wypełniły) zostali zaproszeni, by dotknięciem ustawionego pośrodku przed prezbiterium krzyża raz jeszcze potwierdzili swoją przynależność do Jezusa Chrystusa – ich Pana i Króla. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem oraz uroczystym śpiewem Gaude Mater Polonia.

Mamy nadzieję, że te wydarzenia przyniosą owoce, które mogą nas zaskoczyć tak samo, jak kiedyś zaskoczyły owoce prostej modlitwy wypowiedzianej przez św. Jana Pawła II w Warszawie w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi…” Kilkanaście lat później ten sam Jan Paweł II jakże inaczej mógł się modlić: „Bogu niech będą dzięki za wielki dar wolności, jaki odzyskały narody Europy”.

Więcej zdjęć można oglądać na facebooku chóru Perpetuo Soccorso:

galeria

autorką zdjęć jest p. Zdzisława Marszałkowska