Piknik rodzinny

Z inicjatywą zorganizowania przy kościele jesiennego pikniku dla rodzin wyszła Akcja Katolicka, istniejąca przy naszej parafii. W organizację i przebieg wydarzenia udało się włączyć niemal wszystkie wspólnoty i grupy tej parafii. Na dzień pikniku wyznaczono 23 września. Ponieważ zamiarem organizatora było wpisanie spotkania rodzin w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nadano mu tytuł: „Rodzinny Piknik Patriotyczny na 100-lecie Niepodległości”. Udało się również uzyskać dofinansowanie z Urzędu Miasta Torunia.

Po zakończeniu Mszy św. o godz. 11.00 plac przy kościele wypełnił się ludźmi. Potem dołączyli jeszcze ci, którzy uczestniczyli we Mszy św. o godz. 12.30. W sumie ponad 500 osób wzięło w tym wydarzeniu, które przybrało kształt minifestynu. Trudno się dziwić, że południową porą dużym zainteresowaniem cieszyły się stoły z jedzeniem i piciem. Była grochówka, kiełbaski i chleb ze smalcem, a przy nich ofiarni członkowie Klubu Seniora, wspólnoty Pieśń Nowa, Drogi Neokatechumenalnej, Bacówki i innych grup. Wiele wspólnot i parafian przyniosło na wspólny stół własne wypieki. A w międzyczasie na ustawionej już w przeddzień dużej scenie trwał przygotowany program. Cały festyn rozpoczął się od... – nie mogło być inaczej – wspólnego poloneza, który alejkami wzdłuż całego placu przy kościele poprowadził zaproszony wodzirej. Następnie historię polskiej niepodległości przedstawiły w formie dialogów i pieśni dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konkurs z wiedzy o historii Polski, który przygotował o. Łukasz Baran, duszpasterz Akcji Katolickiej. Rezultaty od razu były widoczne na ustawionym dużym monitorze, dzięki temu, że uczestnicy brali udział w tym konkursie poprzez aplikację zainstalowaną na własnym smartfonie (tak nowoczesnego konkursu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych i nowych technologii jeszcze w tej parafii nie przeżywaliśmy!). A po konkursie rozpoczęło się wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych, animowane przez chór parafialny „Perpetuo Soccorso”. W międzyczasie odbywał się konkurs plastyczny dla dzieci, a członkowie wspólnoty Maitri każdemu chętnemu gotowi byli umieścić biało-czerwone kolory na twarzy (a przy okazji promowali akcję pomocy mieszkańcom Afryki). Nie zabrakło również pokazu walki średniowiecznych rycerzy.

Minifestyn zakończył się zgodnie z planem tuż przed godziną 15.00. Rozpoczęło się sprzątanie placu. Uczestnicy spotkania komentowali: „To był bardzo udany czas”. Inni podkreślali: „To są bardzo potrzebne spotkania w każdej parafii”. Dziękujemy wszystkim wspólnotom, które zaangażowały się w przeprowadzenie festynu, oraz wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie. Dziękujemy Akcji Katolickiej za pomysł i jego realizację. Tak, możemy powtórzyć: to są bardzo potrzebne spotkania.

 

fot. Władysław Kościuch