OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 23.02.2020

VII NIEDZIELA ZWYKŁA

wersja pdf do druku

 

 1. Dzisiaj rozpoczyna się 53. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Tegoroczne hasło brzmi „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Dobrze wiemy, że problem choroby alkoholowej nie jest obcy i w naszej wspólnocie parafialnej. Przypominamy, że przy tej parafii działają dwie grupy, które tworzą środowisko przezwyciężania choroby alkoholowej: Klub AA dla osób uzależnionych (spotkania w soboty, godz. 17.00); Wspólnota Al.-Anon dla rodzin współuzależnionych, czyli rodzin, w których istnieje problem alkoholowy (spotkania we wtorki o godz. 17.30). Sobotnie spotkania AA są mityngami otwartymi, to znaczy, że osoba uzależniona może wziąć w nim udział wraz ze współmałżonkiem. Służą one również temu, aby osoby doświadczające alkoholizmu w swojej rodzinie mogły usłyszeć od alkoholików, jak wygląda problem z ich strony.

 2. Dziś, 23 lutego przypada 75. rocznica śmierci bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego – Msza św. o kanonizację w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 12.00.

 3. W nadchodzącym tygodniu Środą Popielcową (26 lutego) rozpoczniemy okres wielkiego postu. Tego dnia Msze św. w naszym kościele będą odprawione o godz.: 7.00, 8.00, 9.30, 11.00, 16.30, 18.00 i 20.00. Podczas każdej Mszy św. nastąpi posypanie głów popiołem. Przypominamy, że w Środę Popielcową wszystkich powyżej 18. roku, a przed ukończeniem 60. roku obowiązuje post ścisły, czyli nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale również ograniczenie ilości spożywanych posiłków. W Środę Popielcową nie będzie nowenny do MBNP.

 4. Wielki post zachęca do podjęcia praktyk pokutnych. Przypominamy trzy praktyki pokutne: modlitwa, post i jałmużna. Okazja do złożenia jałmużny nadarzy się już w Środę Popielcową – Grupa Charytatywna naszej parafii po każdej Mszy św. będzie zbierała ofiary do puszek przeznaczone na pomoc dla najuboższych rodzin z naszej parafii.

 5. Okazją do modlitwy będą nabożeństwa wielkopostne:

 1. Droga krzyżowa: piątki o godz. 14.15, 16.30 (dla dzieci), 17.15 i 19.00 (dla młodzieży),

 2. Gorzkie żale: w niedziele o godz. 17.00,

 3. Jutrznia: codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 6.00 rano w kościele.

Medytacje Drogi krzyżowej o godz. 17.15 w najbliższych tygodniach poprowadzą wspólnoty: Kościół Domowy (28 lutego – dzień pokuty); Stowarzyszenie Civitas Christiana (6 marca – na podstawie myśli Prymasa Tysiąclecia); wspólnota Pieśń Nowa (13 marca); Siostry Józefitki
(20 marca – na podstawie myśli św. Zygmunta); wspólnoty Drogi neokatechumenalnej (27 marca).

 1. Niektóre nabożeństwa i spotkania w najbliższym tygodniu:

 • Wspólnota młodzieżowa formacyjno-ewangelizacyjnej „EKIPA”: poniedziałek, godz. 19.00,

 • Wspólnota młodzieżowa „SCALA”: piątek, Msza św. o 18.00 w kościele, a potem spotkanie,

 • Klub Seniora: sobota, 29 lutego o godz. 16.00 w sali Pustelnik,

 • Zmiana tajemnic Żywego Różańca: niedziela, 1 marca po Mszy św. o godz. 12.30.

 1. W środę, 26 lutego dzień imienin obchodzi o. Mirosław Dawlewicz, rekolekcjonista z tutejszej wspólnoty redemptorystów. Życzymy mu obfitości Bożych darów w pełnieniu posługi misyjnej.

 2. Z inicjatywy Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa jest odpowiedzią na apel Papieża Franciszka zachęcającego cały Kościół do modlitwy i postu, które mają rozbudzić nasze sumienia i solidarne zaangażowanie, aby Kościół był bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży. W naszej parafii w tym duchu przeżyjemy dwa akty w najbliższy piątek: Koronkę do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 oraz Drogę krzyżową o godz. 17.15. Ks. bp Wiesław Śmigiel weźmie udział w Drodze Krzyżowej o godz. 18.30 w katedrze.

 3. Zbliża się uroczystość patronalna naszej wspólnoty parafialnej – uroczystość św. Józefa (19 marca). Wielu z nas pamięta ubiegłoroczną wspólną agapę odpustowa, która pozostawiła dobre doświadczenie jednej rodziny parafialnej zasiadającej wraz z gośćmi przy stole (przygotowało ją duszpasterstwo akademickie). Poszukujemy wspólnoty lub grupy osób, które zechciałyby podjąć odpowiedzialność za przygotowanie agapy w uroczystość św. Józefa w tym roku.

 4. Rozpoczęły się już przygotowania do uroczystości beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca w Warszawie. Ze względu na przewidywaną dużą liczbę pielgrzymów organizatorzy wprowadzili karty wejścia na plac oraz karty parkingowe. Wszyscy, którzy planują wyjazd na beatyfikację indywidualnie, już od jutra mogą zgłaszać się, by otrzymać w przyszłości karty wejścia na plac. Akcja Katolicka już zamówiła dwa autokary dla chętnych na wyjazd z parafii. Już od dzisiaj można zgłaszać się w zakrystii lub sekretariacie na wyjazd na beatyfikację, wpłacając równocześnie 50 zł (przejazd i ubezpieczenie). Wszystkie zgłoszenia są przyjmowane do dnia 18 marca włącznie.

 5. Już teraz informujemy, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się nieco wcześniej, niż zwykle. Rozpoczną się w niedzielę, 15 marca i potrwają do środy włącznie. Będzie im przewodniczył znany w tutejszej parafii o. Marcin Klamka.

 6. Zapraszamy na kolejną edycję kursu Alpha. Uroczysta kolacja inaugurująca cykl cotygodniowych spotkań już w środę – 11 marca o godz. 19.00 w Kaplicy Szkolnej przy naszej parafii. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu, poznać nowych ludzi i odkrywać życie, wiarę, sens - zapraszamy! Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie (do 9 marca) telefonicznie: 572 973 517 (po godz. 16.00), mailowo: alpha.torun@onet.pl lub na facebooku: fb.com/AlphaTorun.

 7. W sobotę, 29 lutego w naszej parafii odbędzie się całodniowe forum pt. Świeccy w ewangelizacji. Tego samego dnia po Mszy św. wieczornej odbędzie się modlitwa uwielbienia w kościele.

 8. W Środę Popielcową kancelaria parafialna będzie nieczynna.

 9. Przypominamy, że sekretariat parafii będzie nieczynny jutro, 24 lutego.

 10. W nowym numerze tygodnika „Niedziela” znajdziemy m.in. artykuły nt. drogi wychodzenia z uzależnień. „Niedziela” jest do nabycia w zakrystii (6 zł).

OGŁOSZENIA INSTYTUCJI ZEWNĘTRZNYCH

 1. Wspólnota „Słowo Życia” zaprasza na Terenowe Drogi Krzyżowe w każdy czwartek Wielkiego Postu. Terenowe Drogi Krzyżowe wpisują się w duchowe przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Pierwsza pt. „Czas to miłość” 27 lutego, od godz. 18.00 – trasa będzie wiodła z katedry do parafii Opatrzności Bożej na Rudaku i z powrotem do katedry; wynosi ok. 10 km.

 

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

+ Maria Rutkowska, ul. św. Józefa, 79 lat

+ Teofil Frank, ul. Fałata, 89 lat

+ Hanna Siemińska, ul. Polna, 68 lat

+ Barbara Jaskuła, ul. Gagarina, 81 lat

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Ogłoszenia duszpasterskie - Archiwum
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 16.02.2020 VI NIEDZIELA ZWYKŁA
2020-02-16
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 16.02.2020 VI NIEDZIELA ZWYKŁA wersja pdf do druku   Zwracamy uwagę, że została opublikowana długo oczekiwana adhortacja papieża Franciszka po Synodzie Biskupów, który odbył się w Rzymie w dniach 6–27 października 2019 roku, i który zakończył się tekstem zatytułowanym „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”. Nowa adhortacja została zatytułowana: „Querida Amazonia”, co można przetłumaczyć jako „Umiłowana Amazonia”. Tekst adhortacji jest dostępny w...
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ARCHIWUM PDF
2020-01-01
Ogłoszenia duszpasterskie archiwalne   23 lutego 2020 16 lutego 2020 9 lutego 2020 2 lutego 2020 26 stycznia 2019 19 stycznia 2020 12 stycznia 2020 5 stycznia 2020   Ogłoszenia są w formacie pdf.