OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 22.04.2018

IV NIEDZIELA WIELKANOCY

 

 1. Dzisiaj w niedzielę 22 kwietnia, IV niedzielę wielkanocną, obchodzimy Niedzielę Dobrego Pasterza, Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Pamiętajmy w modlitwie o bardzo ważnej sprawie powołań.

 2. Witamy pośród nas o. Waldemara Warzyńskiego, redemptorystę pracującego w Orsku w Rosji. Ofiary zebrane do puszek po każdej Mszy św. będą przeznaczone na pomoc misjom redemptorystów pracujących w dalekiej Rosji. Przynajmniej raz w roku każda parafia redemptorystów w Polsce organizuje taką pomoc dla misji na Wschodzie.

 3. Zwracamy uwagę na nową adhortację papieża Franciszka "O powołaniu do świętości w świecie współczesnym". Napisana jest bardzo przystępnym językiem. Zwraca uwagę m.in. na fakt, że w drodze do świętości towarzyszą nam inni święci. Są nimi święci kanonizowani, ale również "święci z sąsiedztwa", żyjący w naszych rodzinach i sąsiedztwach. Przypomina, że każdy człowiek idzie swoją własną drogą świętości poprzez powierzone mu zadania, nie zaś obok nich.

Adhortacja przestrzega przed dwoma zagrożeniami na drodze do świętości. Są nimi: gnoza i pelagianizm. Gnoza sprowadza wiarę do intelektualnie przyjmowanej doktryny. W konsekwencji za prawdziwe uznaje się jedynie to, co można zrozumieć, rozumnie wyjasnić lub doświadczyć. Wiara zostaje odarta z tajemnicy. "Gnostycyzm jest jedną z najgorszych ideologii" - pisze papież (nr 40). "Władzę, jaką gnostycy przypisywali inteligencji, niektórzy zaczęli przypisywać ludzkiej woli" (nr 48). Tak wyłonili się pelagianie przekonani, że człowiek sam o własnych siłach może uczynić siebie doskonałym. Popełniamy niekiedy błąd mówiąc osobom słabym, że "z łaską Bożą wszystko jest możliwe", gdyż niejednokrotnie przekazujemy "ideę, że wszystkiego można dokonać własnym wysiłkiem, do którego dołącza się łaska Boża" (nr 49). Tak myślą pelagianie, dążący do samozadowolenia w przekonaniu o własnej doskonałości.

W kolejnej części wśród cech ludzi świętych Ojciec Święty wyróżnia odwagę do przekraczania rzeczywistości zastanej. "Zwodzi nas przyzwyczajenie - pisze Franciszek - i mówi nam, że próby zmieniania czegokolwiek nie mają sensu, że zawsze tak było i że mimo to przetrwaliśmy. Pozwólmy zatem, by Pan przyszedł, aby nas obudził, wyzwolił nas z bezczynności" (nr 137).

W ostatniej części przypomina, że "droga doświętości jest nieustanną walką". Przeciwnikiem w tej walce jest diabeł. Prowadzi do duchowego zepsucia. "Osoby, które nie znajdują w sobie nic poważnego, co mogłyby sobie wyrzucać, nie zauważają tej letniości, która stopniowo opanowuje ich życie duchowe, a ostatecznie marnują się i ulegają zepsuciu" (164). "Zepsucie duchowe jest gorsze niż upadek grzesznika, ponieważ polega ono na ślepocie wygodnej i samowystarczalnej, przy której w końcu wszystko zdaje się być dopuszczalne: oszustwa, oszczerstwa, egoizm i wiele innych subtelnych form skoncentrowania na samym sobie" (165). Zachęcamy do lektury.

 1. Trzeba również zwrócić uwagę na komunikat rzecznika Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 kwietnia 2018 roku. Biskupi polscy wyrazili "uznanie dla ponad 830 tys. obywateli, którzy opowiedzieli się za zwiększeniem prawnej gwarancji ochrony życia w Polsce", Powołują się na słowa papieża Franciszka: "Stawką jest w tym wypadku /chodzi o obronę nienarodzonych/ godność życia ludzkiego. Dodajmy: Kościół nie chce ingerować w kształt prawa stanowionego, ale wskazuje na wartości, które warto wprowadzić w zycie publiczne. Tą wartością jest "godność życia ludzkiego". Wyrazem szacunku dla godności osoby jest m.in. absolutny sprzeciw wobec aborcji. Jeżeli społeczeństwo będzie w tej sprawie dopuszczać wyjątki, zwłaszcza w odniesieniu do bezbronnych dzieci, wówczas otwiera furtkę dla innych "wyjątków" lekceważenia przez silniejszych godności osób słabszych (np. w relacjach pracodawca-pracownik; młodsi-starsi itd.), według własnego uznania prawodawców. W tej perspektywie wołanie o "wyjątki" jest wołaniem o prawo do przemocy silniejszych względem słabszych. To jest powód, dla którego chrześcijanie zabierają głos w sprawie prawnej ochrony dzieci nienarodzonych.
 2. Taca zbierana w dniu dzisiejszym (22 kwietnia) jest przeznaczona na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie. Bóg zapłać za złożone ofiary.

 3. Jutro w poniedziałek 23 kwietnia obchodzimy uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Zapraszamy do udziału w modlitwie za Ojczyznę podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.00. Po Mszy św. - zgodnie z kilkuletnią tradycją - nastąpi spotkanie wspólnoty parafialnej w Kaplicy Szkolnej.

 4. W nadchodzącym tygodniu imieniny obchodzą: o. Wojciech Zagrodzki, o. Wojciech Bieszke, o. Jerzy Chaim (23 kwietnia), o. Grzegorz Gut (24 kwietnia) i s. Luiza (28 kwietnia). Wszystkim solenizantom tygodnia wraz z modlitwa przekazujemy życzenia, by pozwolili się Duchowi Świętemu prowadzić drogami świętości, zgodnie z myślą papieża Franciszka z jego adhortacji.

 5. Duszpasterstwo Akademickie zaprasza młodzież "do Matki w Dniu Matki", czyli jednodniowy wyjazd na Jasną Górę w sobotę 26 maja. Tego dnia na Jasną Górę młodzież z całej Polski zaprasza Radio Maryja. W programie koncerty zespołów: "Wyrwani z Niewoli" (hip-hop) i "Deus Meus". Koszt: 30 zł. Zgloszenia: o. Maciej Ziębiec lub mlodzie.redemptor@gmail.com.

 6. Zapraszamy na pielgrzymkę śladami św. Pawła Apostoła do Grecji. Termin: 21-30 września. Koszt: 2.950 zł. Informacje i zapisy pod telefonem: 603 585 865.

 7. Informujemy, że zostało zrealizowane zaplecze kuchenne dla potrzeb duszpasterstwa tej parafii. Dziękujemy ludziom dobrej woli, którzy w 70% sfinansowali to przedsięwzięcie. Od przyszłego tygodnia będzie można z niej korzystać. Ufamy, że będzie dobrze służyć parafii.

 8. W zakrystii jest do nabycia nowy numer tygodnika "Niedziela" (5 zł).

OGŁOSZENIA INSTYTUCJI ZEWNĘTRZNYCH:

 • Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych (św. Józefa 26). zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi oraz Festiwal Młodych Talentów Elektra w środę 25 kwietnia (rozpoczęcie o godz. 9.30). Wśród imprez towarzyszących przewidziano otwarcie nowej pracowni mechatroniki i automatyki.

 • Szpital Wojewódzki proponuje bezpłatne badania kolonoskopii jelita (dla osób powyżej 50. roku życia). Projekt finansowany jest przez Unię Europejską. Spotkanie informacyjne z lekarzem odbędzie się w środę 25 kwietnia o godz. 19.00 w sali św. gerarda (przy Domu Pielgrzyma). Szczegóły na plakatach w przedsionku kościoła.kwietnia.

 

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

+ Jan Zieliński, ul. Gagarina, 80 lat

+ Bogumiła Umięcka, ul. Polna 67 lat

+ Jarosław Dunajski, ul. Polna 53 lata

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

Ogłoszenia duszpasterskie - Archiwum
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 08.04.2018 NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
2018-04-08
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 08.04.2018 NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO wersja pdf do druku   Dzisiaj w niedzielę 8 kwietnia w ostatnim dniu oktawy wielkanocnej obchodzimy uroczystość Miłosierdzia Bożego. Dzień ten otwiera Tydzień Miłosierdzia. W sanktuarium Bożego Miłosierdzia Msza św. o godz. 15.00 pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla. W uroczystość Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach diecezji odbywa się zbiórka ofiar do puszek przeznaczona na dzieła Caritas Diecezji Toruńskiej. W poniedziałek 9 kwietnia przypada uroczystość...
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ARCHIWUM PDF
2018-01-01
Ogłoszenia duszpasterskie archiwalne   15 kwietnia 2018 8 kwietnia 2018 1 kwietnia 2018 25 marca 2018 18 marca 2018 11 marca 2018 4 marca 2018 ​ Ogłoszenia są w formacie pdf.