OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 15.09.2019

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

wersja pdf do druku

 

 1. Dzisiaj obchodzony jest Dzień Środków Społecznego Przekazu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że media odgrywają wielką rolę. Rozumiemy również, że potrzebna jest formacja do korzystania z mediów. Wszystkim dziennikarzom, a wśród nich redemptorystom zaangażowanym w prowadzenie mediów związanych z Radiem Maryja, ofiarujemy naszą modlitwę, prosząc dla nich o odwagę i wierność prawdzie.

Również dzisiaj rozpoczyna się ogłoszony przez Episkopat Polski Tydzień Wychowania.

 1. W nadchodzącą środę, 18 września obchodzimy święto św. Stanisława Kostki – patrona Polski i patrona młodzieży. Młodzież zapraszamy w środę na nowennę o godz. 18.00 i Mszę św. bezpośrednio po nowennie. Po Mszy św. młodzież ze wspólnoty „Scala”, która prowadzi kursy „Eureka”, zaprasza swoich rówieśników ze szkół średnich na spotkanie w sali młodzieży.

Natomiast w sobotę, 21 września obchodzimy święto św. Mateusza, Ewangelisty.

 1. Niektóre nabożeństwa i spotkania w najbliższym tygodniu:

 • Nabożeństwo do św. Gerarda: poniedziałek, 16 września po Mszy św. o godz. 18.00,

 • Klub Seniora: sobota, 21 września, o godz. 16.00 w sali Pustelnik,

 • Spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych: w niedzielę, 22 września, po Mszy św. o godz. 11.00, w Kaplicy Szkolnej,

 • Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci ze scholi: w niedzielę, 22 września po Mszy św. o godz. 11.00 w sali scholi.

 1. Dziś, 15 września imieniny obchodzi s. Nikodema, nasza organistka. Wraz z modlitwą życzymy jej wielu Bożych sił w podejmowanych posługach.

 2. Informujemy, że najbliższy tzw. „kurs przedmałżeński”, czyli obowiązkowy cykl katechez przedmałżeńskich, odbędzie się w dniach 19-20 października. Zgłoszenia w sekretariacie parafii.

 3. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone na prace przy naszym kościele. W ostatnim czasie nasza „kasa remontowa” wzrosła o kwotę  16.055 zł (taca z dnia 08.09.2019: 15.145 zł; konto bankowe: 300 zł; wpłaty w gotówce 300 zł; skarbonka 310 zł).

Ufamy, że w nadchodzącym tygodniu zostaną zakończone prace budowlane w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Na poniedziałek, 23 września zaplanowane są prace związane z montażem oświetlenia oraz zabezpieczającej instalacji alarmowej. Trwają prace nad przygotowaniem kapsuł na relikwie świętych i błogosławionych (prace te przedłużyły się ze względu na trudności niemożliwe do przewidzenia wcześniej). Ufamy, że uda się te prace dokończyć na początku października. Pozostanie wtedy do wykonania kilka nowych klęczników oraz ewentualnie nowa monstrancja…

Informujemy również, że praktycznie zostały już zakończone prace przy odnowie elewacji zewnętrznej kościoła. Trwają jeszcze drobne prace przy kilku elementach niezwiązanych bezpośrednio z elewacją kościoła (np. nowe zadaszenie przy wejściu do Kaplicy Szkolnej). Wkrótce dobiegną końca i prace te zostaną rozliczone. Informacja o rozliczeniu będzie podana parafii tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

 1. Już teraz informujemy, że zapowiadane spotkanie na temat zagrożeń związanych z ideologią LGBT odbędzie się w piątek, 11 października o godz. 18.45 (po Mszy św. wieczornej). Tytuł spotkania brzmi: „LGBT – wołanie o wolność ekspresji czy realne zagrożenie?” Tytuł ten został sformułowany w ten sposób dlatego, gdyż wiele osób uważa, że nie należy nikomu odbierać jego prawa do ekspresji, także w sferze własnego przeżywania seksualności. Gdyby chodziło tylko o indywidualną ekspresję, wówczas inaczej należałoby spojrzeć na bardzo mocny sprzeciw, z którym mamy do czynienia w przestrzeni publicznej. Dlatego proponujemy racjonalnie spojrzeć na dokumenty i fakty. Co jest uprawnionym prawem osoby, co jest ideologią, a co jest zagrożeniem? Spotkanie poprowadzi p. Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

 2. Ważnym elementem własnej formacji duchowej jest udział w rekolekcjach. Rekolekcje organizowane są w kościele parafialnym, ale również bardzo cenny może być udział w rekolekcjach w jednym z domów rekolekcyjnych, co pozwala zatrzymać się przy Jezusie na kilka dni. W tym roku jedna z serii rekolekcji proponowanych przez redemptorystów jest otwarta na udział osób świeckich, zwłaszcza (ale nie tylko) osób współpracujących i zaangażowanych w działalność redemptorystów (liderzy wspólnot, świeccy współpracownicy, świeccy misjonarze Najświętszego Odkupiciela, oblaci zgromadzenia). Rekolekcje odbędą się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie k. Tarnowa w dniach
  15-19 października br. Koszt udziału w rekolekcjach wynosi 200 zł. Będą one związane z refleksją nad typem duchowości, który proponuje postać św. Gerarda. Rekolekcjom będzie przewodniczył o. Piotr Chyła, dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystów w Rzymie. Zgłoszenia: o. Witold Radowski (email: radowski@redemptor.pl) lub u duszpasterzy parafii.

 3. W nowym numerze tygodnika „Niedziela” znajdziemy m.in. artykuły na temat zawodu dziennikarza (w kontekście obchodzonego w dniu dzisiejszym w Polsce Dnia Środków Społecznego Przekazu). Uwagę zwraca wywiad z Krzysztofem Ziemcem pt. „Zawód podwyższonego ryzyka”.  „Niedziela” jest do nabycia w zakrystii (5 zł).

 4. Informujemy, że w minionym tygodniu miała miejsce próba kradzieży w naszym kościele w przestrzeni wokół chrzcielnicy. Wprawdzie sprawca został zatrzymany przez organa ścigania na „gorącym uczynku”, jednak pozostawił po sobie trochę zniszczeń. Potrzebujemy czasu i namysłu, w jaki sposób naprawić dokonane zniszczenia.

 5. Stowarzyszenie „Chełmińskie Przedmieście – Tu Mieszkam” oraz Rada Okręgu „Chełmińskie” zapraszają na kolejną edycję Święta Chełmińskiego Przedmieścia w niedzielę, 22 września w godz. 12.00-17.00 na terenie Toruńskich Wodociągów. Festyn łączy tradycję i historię okręgu z nowoczesnymi formami zaangażowania obywatelskiego i umacnia więzi społeczne; jest wyjątkowy, bo tworzony przez mieszkańców dla mieszkańców. Będziemy mogli zobaczyć artystów i artystki pochodzących z Chełmińskiego – zarówno tych początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych, czyli grupy Parno i Manchester.

 

PROŚBA BISKUPA TORUŃSKIEGO WIESŁAWA ŚMIGLA O MODLITWĘ W INTENCJI MAŁŻEŃSTW I RODZIN

            Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia,

w dniach 21-22 września br. na Jasnej Górze odbędzie się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin pod hasłem „Rodzina – sanktuarium życia”, w której będę uczestniczyć wraz z przedstawicielami rodzin z całej Polski, również z naszej diecezji.

Troska o małżeństwo i rodzinę należy do priorytetów działalności zbawczej Kościoła. Rodzina jest bowiem naturalnym miejscem uświęcenia, międzypokoleniowego przekazu wiary oraz najskuteczniejszą szkołą miłości. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie nas wszystkich w troskę o ochronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, o trwałość małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety oraz o świętość rodziny, która jest kolebką życia i miłości.

Bardzo proszę wszystkich wiernych, by w sobotę 21 września br., w łączności z uczestnikami pielgrzymki na Jasną Górę, trwali wraz z duszpasterzami w swoich parafiach na modlitwie w intencji małżeństw i rodzin oraz o pokój w naszej ojczyźnie, o to, by nie dochodziło do aktów przemocy, zgorszenia i bluźnierstw. Módlmy się o szacunek dla życia. Prośmy Boga, by chronił nas i nasze rodziny przed złem i grzechem, przed nienawiścią i brakiem przebaczenia.

 

Wasz biskup Wiesław

 

W minionym tygodniu odszedł do Pana:

+ Rajmund Biliński, ul. Małachowskiego, 83 lata

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Ogłoszenia duszpasterskie - Archiwum
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 08.09.2019 XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
2019-09-08
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 08.09.2019 XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA wersja pdf do druku   Rozpoczął się już nowy rok szkolny. Od katechetów otrzymujemy sygnały, że niektórzy rodzice wycofują swoje dzieci (dotyczy rodziców zarówno młodzieży szkół średnich, jak i dzieci szkół podstawowych) z nauczania religii w szkołach. Owszem, powodem nie zawsze jest niechęć do religii. Niejednokrotnie powodem jest oszczędzenie dziecku dodatkowych zajęć, zwłaszcza gdy religia w planie lekcji jest ostatnią lub pierwszą godziną lekcyjną. Z...
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ARCHIWUM PDF
2019-01-01
Ogłoszenia duszpasterskie archiwalne   15 września 2019 8 września 2019 1 września 2019 25 sierpnia 2019 18 sierpnia 2019 11 sierpnia 2019 4 sierpnia 2019   Ogłoszenia są w formacie pdf.