OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 31.05.2020

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

Wersja do druku (pdf)

 

 1. Dzisiaj ostatnie nabożeństwo majowe o godz. 17.30. Od jutra rozpoczynamy nabożeństwa czerwcowe – będą odprawiane codziennie (z wyjątkiem niedziel) po Mszy św. o godz. 18.00.

 2. W czwartek, 4 czerwca obchodzimy święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia Kapłańskiego. W kontekście tego dnia dziękujemy wszystkim „margaretkom”, a także osobom indywidualnym, które zaangażowały się w modlitwę za kapłanów. Wszyscy coraz lepiej rozumiemy, jak ważny jest to apostolat.

 3. Zbliża się uroczystość Bożego Ciała (w czwartek, 11 czerwca). Zwykle tego dnia w uroczystej procesji wychodziliśmy z Jezusem w Najświętszym Sakramencie na ulice parafii, by z jednej strony wypowiedzieć swoją wiarę, a z drugiej strony prosić Go, by w tym znaku dotknął miejsc, w których mieszkamy. Jest czymś oczywistym, że w sytuacji tej parafii, o ile nie nastąpi jakaś radykalna zmiana zewnętrzna, procesja w tradycyjnej formie nie będzie mogła się odbyć.

Jezus jednak pójdzie do miejsc, w których mieszkamy. Są przygotowane samochody, którymi Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie przejedzie pośród domów i bloków mieszkalnych parafii, by błogosławić mieszkańców. Zachęcamy do udekorowania okien domów i mieszkań. Chcemy, aby wjechał w każdą, nawet najmniejszą ulicę parafii. Mieszkańcy domów mogą wyjść przed drzwi wejściowe. Przejazd rozpocznie się po centralnej Mszy św. tego dnia (będzie transmisja online). Po przyjęciu błogosławieństwa rodziny niech zgromadzą się w domach na modlitwie Litanią do Serca Pana Jezusa na znak przyjęcia Jezusa do swojego życia.

Trasa przejazdu obejmie trzy rejony parafii (będą trzy samochody): 1. rejon ulic Fałata – Reja – Okrężna – Grunwaldzka – św. Józefa – Działki św. Klemensa; 2. rejon Działki św. Józefa – Osiedle Brzezina – Polna 8 – Szosa Chełmińska; 3. rejon ulic Żwirki i Wigury – Hurynowicz - Boboli – Wybickiego – Małachowskiego. Spodziewamy się, że procesja w tej formie zakończy się w ciągu godziny. Mieszkańców terenów zamkniętych dla osób z zewnątrz, gdyby chcieli zaprosić Jezusa na teren wewnętrzny miejsca zamieszkania, prosimy o kontakt z o. Grzegorzem Gutem.

 1. W rozpoczynającym się tygodniu przypadają I piątek i sobota miesiąca, w tych dniach kapłani udadzą się do chorych (po uzgodnieniu telefonicznym). Spowiedź, jak w każdy piątek, od godz. 15.00. Dzieci zapraszamy na Mszę św. w pierwszy piątek miesiąca 5 czerwca o godz. 16.30 (spowiedź dzieci rozpocznie się o godz. 16.00).

 2. W przyszłą niedzielę 7 czerwca kończy się czas Komunii św. wielkanocnej. Wszystkich, którzy jeszcze tego obowiązku nie spełnili, zachęcamy do spowiedzi i Komunii św. w ciągu tygodnia.

 3. W najbliższą środę, 3 czerwca imieniny obchodzi m.in. duszpasterz tej parafii o. Leszek Kapusta. Wraz z modlitwą przekazujemy mu życzenia, by serce miał zawsze otwarte na delikatne impulsy Ducha Świętego, a w życiu codziennym spotykał wielu życzliwych ludzi.

 4. Niektóre nabożeństwa i spotkania w najbliższym tygodniu:

 • Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca: sobota, 6 czerwca po Mszy św. o godz. 8.00.

 • Róże Rodziców modlących się za swoje dzieci: wtorek, 2 czerwca, Msza św. o godz. 18.00,

 • Adoracja w intencji powołań: czwartek, 4 czerwca, godz. 18.45 (po Mszy św. wieczornej).

 1. Wraz ze zniesieniem kolejnych ograniczeń związanych z epidemią możemy gromadzić się w świątyniach. W dalszym ciągu obowiązuje jednak zasada zasłaniania w świątyniach ust i nosa. Oczywiście, z tego obowiązku są zwolnione osoby, którym na noszenie maseczki na twarzy nie pozwala stan zdrowia. W tej sytuacji zawieszone są transmisje online Mszy św. z kościoła.

 2. Biskup Toruński odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. z dniem 6 czerwca. Ponadto napisał: Zapraszam do wspólnej modlitwy! Jednocześnie proszę o ostrożność, odpowiedzialność i rozwagę! Przypominam, że osoby chore oraz wszyscy, którzy zauważą u siebie objawy infekcji są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy św. Przypominam o konieczności zachowania w kościołach dystansu i obowiązku zakrywania ust i nosa. Pełny tekst komunikatu w gablocie ogłoszeń i na końcu tych ogłoszeń.

 3. Nowa sytuacja epidemiczna pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. Prawdopodobnie z wirusem musimy się nauczyć żyć. Jeśli tylko będzie to możliwe, zachęcamy grupy i wspólnoty do wznowienia spotkań formacyjnych, do których można wykorzystać duże sale parafialne.

 4. Jest wśród nas wiele osób, które nie rozumieją przyczyn, dla których obowiązuje chusteczka zasłaniająca nos i usta. Trudno się dziwić, skoro słyszymy zarządzenia, lecz nie otrzymujemy w tej sprawie jednoznacznych komunikatów wyjaśniających. Stąd już łatwa droga do lekceważenia obowiązujących zarządzeń sanitarnych. Z drugiej jednak strony jest wśród nas spora grupa osób, które proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Rozumiemy, że chusteczka na twarzy jest bardzo uciążliwa. Prosimy jednak o przestrzeganie tej zasady jeśli nie z własnego przekonania, to przynajmniej z szacunku do innych, którzy w dalszym ciągu lękają się możliwości zarażenia. Trzeba, aby w kościele wszyscy czuli się bezpiecznie. Dzisiaj wszyscy musimy podjąć trud, aby pomóc sobie nawzajem przejść drogę powrotu do zwyczajnego życia, szanując funkcjonujące w niektórych z nas obawy, nawet jeśli one innym z nas wydają się być przesadzone. Z pewnością nie pomożemy innym własną nonszalancją i lekceważeniem zaleceń sanitarnych. Zachęcamy wszystkich do zachowania zdrowego rozsądku. Istnieje możliwość korzystania z krzeseł.

 5. W obecnej sytuacji widać coraz mniej racji przemawiających za praktyką przyjmowania Komunii św. na rękę ze względów epidemicznych. Nie dziwimy się więc, że wielu powraca do praktyki przyjmowania Komunii św. do ust. W ten sposób wyraża się wielka tajemnica, którą teologia nazywa „zmysłem wiary Ludu Bożego”. Szanując wrażliwość osób, które obawiają się przyjmowania Komunii św. do ust, w dalszym ciągu będziemy podchodzili do Komunii św. w dwóch rzędach nawą środkową: osoby przyjmujące Komunię św. na rękę będą podchodziły w rzędzie od strony kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu; osoby przyjmujące Komunię św. do ust prosimy, by podchodziły w rzędzie od strony chrzcielnicy. Osoby przyjmujące Komunię św. na rękę prosimy o zapoznanie się ze sposobem godnego przyjęcia Komunii św.

 6. Kim są młodzi ludzie, którzy wstępują do seminariów? W jaki sposób dary Ducha Świętego można „uruchomić” w życiu? Czemu służy Grupa Wyszehradzka? – to niektóre pytania, które stawia nowy numer tygodnika „Niedziela” (jest do nabycia w zakrystii w cenie 6 zł).

OGŁOSZENIA INSTYTUCJI ZEWNĘTRZNYCH:

 1. Parafia Wniebowzięcia NMP w Toruniu zaprasza mężczyzn na „Męski Różaniec” w sobotę, 6 czerwca (różaniec o godz. 15.30, a bezpośrednio po nim Msza św.)

 

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

+ Helena Dembińska, ul. Fałata, 90 lat

+ Danuta Wolska, ul. Fałata, 80 lat

+ Jolanta Zakrzewska, ul. Jaroczyńskiego, 50 lat

+ Roman Hetmański, ul. Szosa Okrężna, 74 lata

+ Józef Rumiński, ul. Fałata, 84 lata

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

 

ODWOŁANIE DYSPENSY

OD OBOWIĄZKU UCZESTNICTWA W NIEDZIELNEJ MSZY ŚWIĘTEJ

 

Drodzy Diecezjanie!

Duchownym, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim bardzo dziękuję za odpowiedzialną i pełną wiary postawę w czasie epidemii. Był to trudny czas dla nas wszystkich, również w wymiarze duszpasterskim. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy odważnie i roztropnie pomagali innym. Wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych, sanitarnych, wolontariuszy i osób zaangażowanych w ochronę życia i zdrowia. Obejmuję modlitwą chorych, a miłosierdziu Bożemu polecam zmarłych.

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na zniesienie przez władze świeckie limitu uczestników zgromadzeń religijnych w miejscach kultu. Pozwala to na udział w liturgii wszystkim wiernym, którzy przynależą do żywej wspólnoty Kościoła. Dlatego z dniem 6 czerwca br. odwołuję dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych i serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy! Jednocześnie proszę o ostrożność, odpowiedzialność i rozwagę! Przypominam, że osoby chore oraz wszyscy, którzy zauważą u siebie objawy infekcji (np. kaszel, podwyższona temperatura, itp.) są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Dziękuję Bogu, że prowadzi nas przez trudny czas epidemii! Zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Bardzo proszę o modlitwę w intencji nowych i świętych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

 

 

bp Wiesław Śmigiel

Biskup Toruński

Ogłoszenia duszpasterskie - Archiwum
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 24.05.2020 WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
2020-05-24
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 24.05.2020 WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE Wersja do druku (pdf)   Dzisiaj obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W przyszłą niedzielę, 31 maja będziemy obchodzić uroczystość Zesłania Ducha Świętego, dzień zamykający okres wielkanocny. W wieczór wigilijny w sobotę, 30 maja, nawiązując do tradycji parafii, zapraszamy na wspólne czuwanie na modlitwie. W roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przypominamy sobie, jak wielkie zmiany rozpoczęły się od jego modlitwy wypowiedzianej w Warszawie w 1979 roku:...
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ARCHIWUM PDF
2020-01-01
Ogłoszenia duszpasterskie archiwalne   31 maja 2020 24 maja 2020 17 maja 2020 10 maja 2020 3 maja 2020 26 kwietnia 2020   Ogłoszenia są w formacie pdf.