OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 25.10.2020

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

Wersja do druku (pdf)

 

Znaleźliśmy się w sytuacji nadzwyczajnej. W tej chwili (23.10.2020) wszyscy redemptoryści ze wspólnoty w Toruniu podlegają izolacji z wyjątkiem ojców posługujących w Radiu Maryja, którzy wraz ze wzrostem zachorowań w Polsce dość dawno temu prewencyjnie zamieszkali osobno. We wspólnocie zakonnej nie pojawiają się nowe objawy zachorowań. Ze spokojem oczekujemy na wyniki przeprowadzonych badań tak, aby nikt choćby z podejrzeniem zakażenia nie został dopuszczony do posługi w kościele. Dziękujemy wszystkim za zapewnienie o modlitwie, słowa solidarności i wyrażoną gotowość niesienia pomocy.

Od władz sanitarnych otrzymaliśmy informację, że możemy otworzyć kościół pod warunkiem, że nie będzie w nim posługiwał nikt z redemptorystów ze wspólnoty przy parafii św. Józefa. Mogą posługiwać kapłani przybywający z zewnątrz.

 

 1. Msze św. w niedzielę: Chcąc umożliwić wiernym udział w niedzielnej Mszy św., bez której trudno jest oddychać wiarą, informujemy, że w niedzielę 25 października w kościele św. Józefa będą odprawione Msze św. o godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00. Będą im przewodniczyć kapłani zaproszeni z zewnątrz. Dziękujemy kapłanom, którzy zgodzili się podjąć posługę w naszym kościele: ks. prał. Daniel Adamowicz (8.00 i 9.30), ks. Bartłomierj Chmielewski, salezjanin (11.00 i 12.30) oraz ks. Kazimierz Wiśniewski (18.00). Dla wiernych będzie udostępniony balkon kościoła, co zwiększy możliwości zachowania wymaganego dystansu społecznego. W kościele może przebywać nie więcej niż 1 osoba / 7 m2 powierzchni. W tym dniu nie będzie możliwości spowiedzi. Nie będzie również możliwości zgłaszania kart na wypominki, ani zamawiania intencji mszalnych. W przypadku kilku intencji mszalnych, w kościele będzie odprawiona jedynie pierwsza z nich, natomiast pozostałe będą odprawione w kaplicy zakonnej.

 2. Msze św. w tygodniu: Od poniedziałku do czwartku będzie odprawiana w kościele Msza św. wieczorna o godz. 18.00. O kolejnych dniach poinformujemy w późniejszym czasie.

 3. Intencje mszalne: zamówione intencje mszalne będą odprawiane w kaplicy zakonnej, chyba że będzie odprawiana Msza św. w kościele.

 4. Wypominki: Zbliża się listopad, a wraz z nim nabożeństwa wypominkowe. Karty na wypominki z wypisanymi imionami zmarłych będzie można składać po zakończeniu sytuacji epidemicznej w klasztorze.. Wzory kart są do pobrania na stronie parafii. Nabożeństwo będziemy odprawiali codziennie o godz. 17.30 (prócz środy).

 5. Uroczystość Wszystkich Świętych: W tym roku nie odbędą się uroczystości na cmentarzu przy ul. Wybickiego (procesja i Msza św.). Informacja na temat układu Mszy św. w kościele będzie podana za tydzień.

 6. Dzień Zaduszny: Nie wiemy jeszcze, w jaki sposób będziemy mogli celebrować Dzień Zaduszny.

 7. Odpust za Zmarłych: W uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny przy nawiedzeniu kościoła lub cmentarza można uzyskać odpust zupełny za zmarłych. Odpust za zmarłych można uzyskać raz dziennie przy nawiedzeniu cmentarza w kolejne dni do 8 listopada włącznie.

 8. Ochrona życia. Z uznaniem przyjęliśmy decyzję Trybunału Konstytucyjnego uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją. Warto przytoczyć komentarz abp. Stanisława Gądeckiego: "Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja 'życia niewartego życia' stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego".

 9. Apel Lekarzy: Chcemy prosić osoby, które przechorowały COVID-19 i czują się dobrze, aby zechciały oddać osocze własnej krwi dla ciężko chorych. Osocze krwi osób, które przechorowały COVID 19 i wyzdrowiały, jest bezcennym lekiem, który działa niemal natychmiastowo i to u osób, u których w zasadzie nie można nic z ludzkiego punktu widzenia zrobić. Ten lek jest po prostu bezcenny i wiadomość o możliwości niesienia takiej pomocy jest ciągle znikoma wśród społeczeństwa. Kto może być dawcą osocza? – osoby, które: 1. przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. 2. są obecnie uznane za zdrowe, czyli: przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia izolacji lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19; 3. są w wieku 18-60 lat. 4. nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników. Kontakt: Terenowy Oddział Toruń, ul. Gagarina 212-216 e-mail: torun@rckik-bydgoszcz.com.pl tel. (056) 570 587 214.

 10. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski: Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią. W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę. W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji. W tym trudnym czasie otaczam wszystkich Polaków modlitwą, za wstawiennictwem świętych patronów naszej Ojczyzny (ks. abp Stanisław Gądecki).

 11. Encyklika Papieża Franciszka: Ukazała się nowa encyklika papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Jest dostępna na stronach internetowych. Zachęcamy do lektury.

 12. Dyspensa: Biskup Toruński w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefie czerwonej i żółtej udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. osobom przebywającym na terenie Diecezji Toruńskiej. Dekret został podpisany dnia 16.10.2020.

 13. Dzień imienin – o. Tadeusz Rydzyk (środa, 28 października): Czcigodnemu Solenizantowi przekazujemy wraz z modlitwą serdeczne życzenia, by nie zabrakło mu Bożych pomysłów i sił do ich spełnienia.

 14. Sytuacja epidemiczna: Z dniem 17 października Toruń znalazł się w strefie czerwonej, gdy chodzi o sytuację epidemiczną. Począwszy od dzisiaj na czas trwania strefy czerwonej w niedziele będą udostępnione wiernym balkony kościoła. Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Przypominamy, że do Komunii św. w lewym rzędzie w nawie głównej w pierwszej kolejności podchodzą osoby przyjmujące Komunię św. na rękę.

 15. Ukazał się nowy numer tygodnika „Niedziela” do nabycia w zakrystii (6 zł).

 

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

+ Ryszard Jaworski, ul. Gagarina, 78 lat

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Ogłoszenia duszpasterskie - Archiwum
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 18.10.2020 XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA
2020-10-18
OGŁOSZENIA SPECJALNE   INFORMACJA O ZAMKNIĘCIU KOŚCIOŁA 22.10.2020 Przeżywamy sytuację nadzwyczajną w związku z pojawieniem się we wspólnocie redemptorystów w Toruniu zakażenia Covid-19. Dziękujemy wszystkim za modlitwę, wyrazy solidarności i gotowość pomocy. Również pamiętamy o modlitwie w intencji parafian. Niestety, nie uda się otworzyć kościoła w piątek 23 października. Nie godzimy się na podejmowanie działań w sytuacji niepewności. Oczekujemy na pełne rozeznanie sytuacji, w której się znajdujemy. Kolejne informacje będą podane, gdy...
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ARCHIWUM PDF
2020-01-01
Ogłoszenia duszpasterskie archiwalne   25 października 2020 18 października 2020 11 października 2020 4 października 2020 27 września 2020 20 września 2020 13 września 2020 6 września 2020 30 sierpnia 2020 23 sierpnia 2020 16 sierpnia 2020 9 sierpnia 2020 2 sierpnia 2020   Ogłoszenia są w formacie pdf.