o. Jan Skórka (1937-2021)

Urodził się 7 marca 1937 roku w Szczepanowicach k. Tarnowa z rodziców Józefa i Katarzyny zd. Ziewacz. Myśl o tym, by zostać kapłanem, pojawiła się, gdy był ministrantem w
rodzinnej parafii. Uczestnicząc w nabożeństwach, przypatrywał się uważnie temu, co czyni celebrans, pragnąc samemu wejść na drogę powołania kapłańskiego. Redemptorystów spotykał przy okazji odpustów w Tuchowie – urzekło go poświęcenie, z jakim redemptoryści posługiwali na ambonie i w konfesjonale, by doprowadzić ludzi do Boga.

W 1951 roku po ukończeniu siódmej klasy zgłosił się do juwenatu w Toruniu. Ponieważ rok później juwenat został rozwiązany, rozpoczął nowicjat w Tuchowie.

Pierwsze śluby zakonne złożył 31 sierpnia 1953 roku, zaś śluby wieczyste 2 sierpnia 1959 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 27 sierpnia 1961 roku w Tuchowie z rąk arcybiskupa Włodzimierza Jasińskiego.

W latach 1962-81 pracował w parafii św. Józefa w Toruniu jako duszpasterz, katecheta i wikariusz parafii. Był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w tym czasie, m.in. koronacji obrazu M.B. Nieustającej Pomocy (1967), której dokonał kard. Stefan Wyszyński. Do dzisiaj wielu pamięta go jako duszpasterza, który przygotował go do Pierwszej Komunii Świętej. W 1981 roku został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej pomocy w Skarżysku-Kamiennej. Podjął odpowiedzialność nie tylko za organizację życia parafialnego, ale również za budowę klasztoru i kościoła. Doprowadził do poświęcenia kościoła w 1997 roku. W latach 1993-99 był ponadto przełożonym wspólnoty redemptorystów w Skarżysku-Kamienniej.

W 2002 roku powrócił do Torunia, gdzie zaangażował się w posługę duszpasterską przy tutejszej parafii, posługiwał w tym mieście w sumie przez 38 lat, praktycznie aż do ostatnich dni swego pięknego życia. Zmarł 7 października 2021 roku w szpitalu w Toruniu na Bielanach, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.