NIEDZIELA i ŚWIĘTA:
18.00 (sobota)
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00 (IX-VI), 18.00, 20.00
DNI POWSZEDNIE:
7.00, 8.00, 18.00
SPOWIEDŹ:
Podczas każdej Mszy św. oraz w piątki w godz. 15.00-18.00
NOWENNA DO MBNP:
środa, godz. 8.00 i 18.00
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 14.08.2022
XX NIEDZIELA ZWYKŁA
-
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny: Jutro, w poniedziałek, 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane według porządku niedzielnego w miesiącach wakacyjnych, czyli o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00 i 20.00. Podczas każdej Mszy św. nastąpi błogosławieństwo ziół.
-
Bukiety ziół: Grupa Maitri, działająca przy tutejszej parafii, będzie rozprowadzać bukiety ziół w poniedziałek, 15 sierpnia w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (święto potocznie zwane jest świętem Matki Boskiej Zielnej) przed Mszą św. o godzinie 8.00, 9.30, 11.00 i 12.30. Maitri organizuje pomoc dla dzieci Afryki. Zebrane przy okazji dystrybucji ziół dobrowolne ofiary będą przeznaczone na zeszyty dla uczniów w szkole podstawowej w Buraniro w Burundii. Bóg zapłać za każdy dar.
-
Rekolekcje ewangelizacyjne: Katolickie Stowarzyszenie Ewangelizacyjne „Posłanie” zaprasza na rekolekcje charyzmatyczne „Ja, Pan, chcę być twoim lekarzem (Wj 15,28)”. Odbędą się w dniach 19-21 sierpnia 2022 roku w Kaplicy Szkolnej przy tutejszej parafii. Rekolekcjom będzie przewodniczył o. Józef Witko OFM. Zgłoszenia i więcej informacji: www.rekolekcje.poslanie.pl
-
Wolność religijna: Grupa naszych parafian, jak również Akcja Katolicka działająca przy tej parafii, wyszła z inicjatywą zaproponowania wszystkim włączenia się w obywatelską inicjatywę nowelizacji w Polsce prawa związanego z ochroną wolności religijnej. Jeśli ktoś z parafian utożsamia się z tą ideą, może poprzeć tę inicjatywę przy wyjściu z kościoła. Przedstawiamy tę propozycję, ponieważ sprawa bardzo ściśle wiąże się z życiem religijnym wszystkich wierzących i dotyczy fundamentów życia społecznego.
Wolność sumienia i religii jest gwarantowana zapisami w Konstytucji Rzeczpospolitej (art. 30). Dotyczy to również wolności uzewnętrznienia swojej religii (art. 53). Chrześcijanie mogą oczekiwać, że wolność religii będzie cieszyła się prawną ochroną w przestrzeni życia publicznego. Zrodziła się więc obywatelska inicjatywa, której celem jest wzmocnienie ochrony prawnej wolności religijnej w Polsce. Proponowane zmiany m.in. nazywają po imieniu i precyzują czyny, które stanowią znieważenie przedmiotu kultu religijnego, eliminują konieczność udowadniania ich złośliwego charakteru oraz chronią przed ukaraniem (np. poprzez zwolnienie z pracy) osób, które powołują się na wyznawaną wiarę.
-
Imieniny: W poniedziałek, 15 sierpnia imieniny obchodzi m.in. s. Ancella, józefitka. Sierpień jest równocześnie czasem, w którym s. Ancella opuszcza Toruń i podejmuje obowiązki w nowym miejscu jej posługiwania. Dziękujemy jej za kilkuletnią posługę w Toruniu (pracowała jako katechetka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 25, z zaangażowaniem troszcząc się o przygotowanie dzieci i młodzieży do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, pracowała także w przedszkolu „Calineczka”, a przy parafii animowała Modlitewną Grupę św. Józefa). Dziękujemy również za jej świadectwo umiłowania modlitwy. Życzymy jej, by w nowym miejscu swojej misji umiała owocnie posługiwać charyzmatami, którymi została obdarowana.
-
Nowenna do MBNP: Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: środa godz. 8.00 i 18.00.
-
Taca na remont kościoła: Dzisiaj w niedzielę, 14 sierpnia, jako w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. będzie przeznaczona na prace remontowe przy naszym kościele.
-
Odpust w sanktuarium M.B. Królowej Rodzin: W przyszłą niedzielę, 21 sierpnia odbędzie się uroczystość odpustowa w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu (kościół ojców franciszkanów), Msza św. o godz. 11.00.
-
Sekretariat parafii: Informujemy, że sekretariat będzie nieczynny w dniach 15-21 sierpnia.
-
Tygodnik „Niedziela”: W zakrystii jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” (8 zł).
W minionym tygodniu odeszli do Pana:
+ Irena Taglewska, ul. Gagarina, 85 lat
+ Przemił Czerkawski, ul. Kręta, 62 lata
+ Lidia Masłowska, ul. Gagarina, 72 lata
+ Barbara Olszewska, ul. Hurynowicz, 76 lat
+ Halina Różycka, ul. Gagarina, 88 lat
+ Anna Kowalczyk, ul. Grasera, 73 lata
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
Ponadto w wieku 15 miesięcy do wieczności odszedł Adaś Gizela – dziękujemy Bogu za dar jego krótkiego życia i modlimy się za jego rodziców.
W nowym numerze tygodnika „Niedziela” (numer 33 z dnia 14 sierpnia 2022 roku) znajdziemy m.in.:
Temat numeru: Dlaczego lubimy pielgrzymować?
Pandemia nie zgasiła w Polakach pielgrzymkowego ducha. Na Jasną Górę znów przybywa tysiące pielgrzymów z różnych regionów Polski. Tego lata obserwujemy prawdziwe pielgrzymkowe odrodzenie. Przedstawiamy historię polskiego ruchu pielgrzymkowego i jego fenomen.
W niebo wzięta [o. Wojciech Dec, paulin]
O wniebowzięciu Maryi nie mówią bezpośrednio ani Nowy Testament, ani nawet najwcześniejsza Tradycja, jednakże nauka ta z nich wyrasta. Uznany teolog wyjaśnia, jak rozumieć dogmat o wniebowzięciu Maryi i co on oznacza dla nas.
Wojenne zapiski zakonnicy [oprac. Karolina Mysłek]
Wybuchy bomb, uchodźcy, rabunki, podwyżki cen, brak żywności – to teraz codzienność w jednej z prowincji Konga. Wojna w tej części Afryki jest przerywana co kilka lat i wznawiana z jeszcze większą brutalnością. Zapraszamy do lektury fragmentów SMS-owego „dziennika wojennego” s. Anny Nowakowskiej, która nie opuściła swoich afrykańskich podopiecznych, niosąc pomoc żywnościową i socjalną rodzinom wielodzietnym, kobietom w ciąży i niedożywionym dzieciom.
Prawo ma obronić [Mateusz Wagemann]
Kościół katolicki, jego duchowni i wierni stają się coraz częściej obiektem ataków słownych, a nawet fizycznych. Inicjatywa ustawodawcza „W obronie chrześcijan” może nas ochronić przed narastającą falą agresji. Do „Niedzieli” dołączona jest lista poparcia, którą można będzie podpisać, by w Polsce lepiej chronione były prawa osób wierzących.
Liczymy na ostateczną porażkę Rosji [z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Artur Stelmasiak]
O tym, jakie są obecnie szanse na wygraną Ukrainy, co otrzymamy albo kupimy na preferencyjnych warunkach w zamian za czołgi T-72 i PT-91 Twardy przekazane Ukrainie oraz czy jest rozważany plan obowiązkowej służby wojskowej, rozmawiamy z Mariuszem Błaszczakiem, wicepremierem i ministrem obrony narodowej.
Historia nie ze smartfona [z prof. dr. hab. Wojciechem Roszkowskim rozmawia Wojciech Dudkiewicz]
Historia jest najlepszym polem, na którym młody człowiek może sobie układać skomplikowany świat w logiczny sposób. Nowy przedmiot Historia i teraźniejszość ma go do realizacji tego zadania przygotować. O tym, czy się to uda i dlaczego podręcznik do tego przedmiotu spotkał się z zajadłą krytyką, rozmawiamy z jego autorem prof. dr. hab. Wojciechem Roszkowskim.
Jak przebaczyć po zdradzie? [Jerzy Grzybowski]
Poniżenie, odrzucenie, wstyd, upokorzenie, gniew i bunt. Czy da się wrócić do siebie po zdradzie? Jak naprawić małżeństwo?
Wspólne życie na emeryturze [Agnieszka Kaczmarek-Müller]
Życie małżeńskie może być również bardzo stresujące na emeryturze, zwłaszcza jeśli jeden z małżonków ma plany i zapał, a drugi go krytykuje i jest szczęśliwy w fotelu. Psychoterapeutka radzi, jak temu zapobiec i ułożyć poprawne relacje małżeńskie na emeryturze.