OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 26.03.2023

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

wersja do druku (pdf)

 

 1. Niedziela Palmowa: W przyszłą niedzielę, 2 kwietnia obchodzimy Niedzielę Palmową. Zapraszamy na centralną procesję z palmami, która rozpocznie się o godz. 10.30 u zbiegu ulic: Balonowa i św. Józefa. Po procesji Msza św. o godz. 11.00 w kościele. W tym dniu oraz w Niedzielę Wielkanocną, 9 kwietnia nie będzie Mszy św. dla dzieci przedszkolnych w Kaplicy Szkolnej. Mamy nadzieję, że dzieci przedszkolne wezmą udział w procesji z palmami. Wznowienie Mszy św. dla dzieci przedszkolnych wraz z rodzicami w niedzielę, 16 kwietnia.

 2. Toruńskie Spotkanie Młodych – rekolekcje dla młodzieży: W nadchodzącym tygodniu od poniedziałku do środy włącznie (27-29 marca) odbędą się rekolekcje dla młodzieży szkół średnich. Przyjmą one kształt Toruńskiego Spotkania Młodych. Hasłem przewodnim będzie wezwanie WAKE UP (czyli obudź się) nawiązujące do słów Pana Jezusa, które skierował do umarłej córki Jaira (Mk 5, 35-43), aby ją wskrzesić. Spotkania rekolekcyjne będą się odbywały w ramach zajęć szkolnych wspólnie dla wszystkich szkół Torunia w kościele św. Maksymiliana Kolbe przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 7/9. Spotkania rekolekcyjne rozpoczynaj się każdego dnia o godz. 10.00 i potrwają do go ok. godz. 13.00. Do prowadzenia rekolekcji została zaproszona szeroko znana w Polsce wspólnota ewangelizacyjna „Tymoteusz”, mająca swoje korzenie w Gubinie. Każdy dzień będzie związany z głoszeniem słowa Bożego, kerygmatu, świadectwami i sakramentem spowiedzi. Młodzież zachęcamy do udziału w tych rekolekcjach, które zostały przygotowane z dużym zaangażowaniem przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej i zespół nauczycieli religii. Rodziny prosimy o zainteresowanie młodych domowników rekolekcjami, które w takiej rozbudowanej formie są proponowane po raz pierwszy w Toruniu. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji owoców Toruńskiego Spotkania Młodych.

 3. Wielki Post – modlitwa: Ten czas zachęca do bardziej intensywnej modlitwy. Dlatego zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:

 1. Droga krzyżowa: piątki o godz. 14.15, 17.15 (dzieci i dorośli) i 19.00 (dla młodzieży),

 2. Gorzkie żale: w niedziele o godz. 17.00,

 3. Jutrznia: codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 6.00 rano w kościele.

Medytacje Drogi krzyżowej o godz. 14.15 poprowadzi Klub Seniora, a o godz. 17.15 wspólnoty: Tydzień V (31 marca): Dzieci; Wielki Piątek: Rada Duszpasterska.

 1. Odwiedziny chorych: W związku z tym, że I piątek miesiąca przypada w Wielki Piątek, kapłani udadzą się do chorych w piątek w tym tygodniu, a także w sobotę jako pierwszą sobotę miesiąca, albo w terminie indywidualnie ustalonym z duszpasterzem.

 2. Droga krzyżowa ulicami Torunia: W piątek, 31 marca odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami Torunia. Tradycyjnie Droga Krzyżowa rozpocznie się w Kościele Garnizonowym o godz. 17.00 i ulicami Starego Miasta dotrze do Katedry św. Janów. W sposób szczególny będziemy polecać Bogu sprawę pokoju na Ukrainie oraz modlić się o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym duchowym wydarzeniu.

 3. Stroiki świąteczne: Dzieci ze scholi dziś w niedzielę, 26 marca będą rozprowadzać własnoręcznie zrobione stroiki oraz mazurki wielkanocne od godz. 7.00-18.00 włącznie. Zebrane ofiary będą dotacją na wakacyjny wyjazd scholi oraz dla biednych dzieci ze szkoły specjalnej. Za ofiarodawców dzieci modlą się podczas spotkań scholii „Promyki Maryi”.

 4. Woreczek ryżu – pomoc dla dzieci z Kenii i Ekwadoru: Wspólnota Maitri w myśl praktyk wielkiego postu: modlitwa, post i jałmużna – pragnie przybliżyć ogólnopolską akcję pod nazwą „Woreczek ryżu”. Ma ona na celu uzmysłowienie problemu głodu na świecie, inicjatorem jest Franciszkański Sekretariat Misyjny. Po każdej Mszy św. członkowie ruchu Maitri będą przybliżać tę ideę oraz rozprowadzać woreczki ryżu przy wyjściu z kościoła. Zebrany dochód zostanie przeznaczony na całoroczny posiłek dla dzieci z Kenii i Ekwadoru.

 5. Dzień Dawcy Szpiku: Dzisiaj, w niedzielę 26.03.2023 r. w godzinach 7.00-21.00 na terenie naszej parafii odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. W tym dniu osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców Fundacji Dawców Komórek Macierzystych Szpiku (DKMS). Polega to na przeprowadzeniu wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami bycia potencjalnym dawcą szpiku.

 6. Niektóre nabożeństwa i spotkania w najbliższym tygodniu:

 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: środa godz. 8.00 i 18.00, przed nowenną Godzinki do Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczną się o godz. 17.30,

 • Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca: po Mszy św. o godz. 8.00,

 • Klub Seniora: sobota, 1 kwietnia, Msza św. o godz. 15.00 w Kaplicy Szkolnej,

 • Zmiana tajemnic Żywego Różańca: niedziela, 2 kwietnia po Mszy św. o godz. 12.30.

 1. Diakon Dominik Król pośród nas: Witamy pośród nas dk. Dominika Króla, redemptorystę, który przybywa do Torunia na swoją dwutygodniową praktykę pastoralną. Życzymy mu, by czas w Toruniu przyczynił się do dobrego przygotowania do przyszłej posługi.

 2. Ekstremalna Droga Krzyżowa: Już na stałe w wielkopostny krajobraz wpisują się Ekstremalne Drogi Krzyżowe, będące dla wielu głębokim przeżyciem duchowym. Duszpasterstwo Akademickie Redemptorystów zaprasza do udziału w Akademickiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która odbędzie się w nocy z 31 marca na 1 kwietnia. Do wyboru dwie trasy, prowadzące w kierunku Osieka nad Wisłą oraz Zamku Bierzgłowskiego, z zakończeniem w naszej świątyni. Msza Św. dla uczestników zostanie odprawiona w piątek, 31 marca, o godz. 19.00, w Kościele Akademickim pw. Świętego Ducha (przy Rynku Starego Miasta). Więcej informacji na plakacie w przedsionku kościoła i na facebooku („Akademicka EDK Toruń”). Zapisy poprzez stronę www.edk.org.pl/trasy. Inna z tegorocznych tras, nazwana EDK im. św. Walentego, wyruszy w piątek, 31 marca po Mszy św. o godz. 18.00 z chełmińskiej Fary do kaplicy św. Andrzeja na toruńskim Jarze. Długość trasy to ok. 42 km. Szczegółowe informacje i zapisy na ogólnopolskiej stronie wydarzenia edk.org.pl.

 3. Palmy: Za tydzień (2 kwietnia) w Niedzielę Palmową tradycyjnie młodzież naszej parafii przed każdą Mszą święta będzie rozprowadzała palmy. Dochód z akcji przeznaczony jest na rozwój duszpasterstwa młodzieży i organizację wakacyjnych wyjazdów rekolekcyjnych.

 4. Kurs przedmałżeński: Zapraszamy na katechezy przedmałżeńskie (zwane potocznie „kursem przedmałżeńskim”) dla narzeczonych. Kurs trwa dwie soboty: 3 i 17 czerwca. Zgłoszenia i informacje w sekretariacie parafii.

 5. Kancelaria parafia: W dalszym ciągu trwają trudności z dostępem do pomieszczeń klasztoru. Bezpośredni dostęp do kancelarii został uruchomiony przez zakrystię kościoła w godzinach pracy kancelarii oraz w godzinach dyżuru duszpasterskiego proboszcza parafii.

 6. Droga krzyżowa „Ślad losu”: W zakrystii są jeszcze do nabycia płyty z nagraniem Drogi krzyżowej „Ślad losu” – nabożeństwa, które przeżywaliśmy podczas rekolekcji parafialnych. Nabożeństwo to zostało stworzone przez dwóch redemptorystów – o. Andrzeja Wodkę
  i o. Wojciech Skroboszewskiego.

 7. Rekolekcje dla nauczycieli: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej nauczycieli, pracowników służby zdrowia, administracji i mediów zaprasza na rekolekcje wielkopostne, które odbędą się od poniedziałku, 27 marca do środy, 29 marca o godz. 18.00 w kaplicy dolnej w seminarium duchownym. W programie oprócz Mszy Świętej, konferencje tematyczne oraz koncert muzyki poważnej. Więcej informacji na plakacie.

 8. Drzewo przy kościele: Informujemy, że w minionym tygodniu został zaaprobowany projekt zagospodarowania zielenią placu przy kościele. Przewiduje on m.in. nasadzenie 18 sztuk klonów kulistych oraz 6-7 sztuk wiśni ozdobnej kanzan. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli ufundować drzewo lub jego część dla św. Józefa (koszt jednego drzewa to ok. tysiąc złotych). Informujemy, że do tej pory zostało ufundowanych już 8 i 1/3 drzewa. Bóg zapłać fundatorom.

 9. Sekretariat parafii będzie nieczynny w poniedziałek, 27 marca.

 10. Tygodnik „Niedziela”: W zakrystii jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” (10 zł).

 

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

+ Genowefa Jastrzębska, ul. Reja, 82 lata

+ Zofia Drążkowska z Niemiec, 78 lat

+ Halina Goluba, ul. Reja, 89 lat

+ Janina Witkowska, ul. Gagarina, 97 lat

+ Wiesław Dmochewicz, ul. Szosa Chełmińska, 70 lat

+ Eugeniusz Łukaszyk, ul. Jagodowa, 90 lat

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

 

W nowym numerze tygodnika „Niedziela” (numer 13 z datą 26 marca 2023 roku) znajdziemy m.in.:

Temat numeru: Dobra spowiedź czyli jaka?

Po co nam spowiedź? Dlaczego Kościół przywiązuje do tego sakramentu tak dużą wagę? Wreszcie – czy spowiedź może odmienić życie? Na te pytania odpowiada jezuita, wieloletni spowiednik.

Czy mogła powiedzieć Bogu „nie”? [ks. Janusz Lekan]

Teolog zagłębia się w treści związane ze Zwiastowaniem – wielkim wydarzeniem, od którego rozpoczęła się nowa era ludzkości. Dlaczego ta uroczystość nosi nazwę Zwiastowanie Pańskie? To uroczystość maryjna czy chrystologiczna? Odpowiedzi znajdziemy w tekście.

Katolicy coraz bardziej protestanccy? [Anna Casanova]

Protestantów w Stanach Zjednoczonych jest dwa razy więcej niż katolików. Przyglądamy się więc wpływowi wspólnot protestanckich na wiernych amerykańskiego Kościoła, pytając czy będzie to miało wpływ również na Kościół w innych częściach świata.

Nowe ataki na wolność Kościoła [ks. Janusz Królikowski]

Od pewnego czasu politycy i rozmaici tzw. celebryci podnoszą rękę na wolność Kościoła i mieszają się w jego sprawy. Kolejną odsłoną tej nagonki jest żądanie zakazu spowiedzi dzieci. Odpowiadamy na argumenty przeciwników Kościoła.

Zamach na normalność [Artur Stelmasiak]

Celem przeciwników ochrony życia zawsze jest także atak na rodzinę. W ciągu dekad powstał bowiem silny sojusz feministek, homoseksualistów oraz twórców ideologii gender – wyjaśniamy, dlaczego się połączyli i jakie niesie to zagrożenie dla rodzin.

By nie bały się życia [Małgorzata i Marian Piotrowscy]

Eksperci radzą, jak wychować dzieci, żeby odważnie podejmowały wyzwania i ryzyko w przyszłości?

Zamordowany przez komunistów [Artur Stelmasiak]

Dziś nie ma najmniejszej wątpliwości, że ks. Franciszka Blachnickiego zamordowano – został otruty. Takie są wnioski z ekshumacji ciała i dowody zgromadzone przez zagraniczną pomoc prawną. Przyglądamy się więc sprawie mordu dokonanego na twórcy Ruchu Światło-Życie, pytając, kto i z czyjej inspiracji dokonał zamachu na jego życie.

„NIEDZIELA” POLECA „BLIŻEJ ŻYCIA Z WIARĄ”

W najnowszym numerze: świadectwo pary, która jest wzorem dla wielu rodzin, Basia Pospieszalska opowiada o swojej pasji. Nie zabrakło dobrych rad, m.in. domowe sposoby na ból brzucha i wskazówki, jak przygotować wielkanocne palemki.

 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - Archiwum
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 19.03.2023 IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
2023-03-19
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 19.03.2023 IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU wersja do druku (pdf)   Uroczystość św. Józefa: Centralna uroczystość patronalna tej parafii, uroczystość św. Józefa, obędzie się w poniedziałek, 20 marca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Mszy św. będzie przewodniczył i słowo Boże wygłosi o. Jozue Misiak OFM, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu. O godz. 17.30 rozpocznie się śpiew Godzinek ku czci św. Józefa. Dobiegła końca nowenna przed uroczystością  św. Józefa,...
Archiwum ogłoszeń
2023-01-01
 Archiwum ogłoszeń 26 marca 2023 19 marca 2023 12 marca 2023 5 marca 2023 26 lutego 2023 19 lutego 2023 12 lutego 2023 5 lutego 2023 29 stycznia 2023 22 stycznia 2023 15 stycznia 2023 8 stycznia 2023 1 stycznia 2023 25 grudnia 2022 18 grudnia 2022 11 grudnia 2022 4 grudnia 2022