OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 14.08.2022

XX NIEDZIELA ZWYKŁA
 

wersja do druku (pdf)

 

  1. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny: Jutro, w poniedziałek, 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. w naszym kościele będą odprawiane według porządku niedzielnego w miesiącach wakacyjnych, czyli o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00 i 20.00. Podczas każdej Mszy św. nastąpi błogosławieństwo ziół.

  2. Bukiety ziół: Grupa Maitri, działająca przy tutejszej parafii, będzie rozprowadzać bukiety ziół w poniedziałek, 15 sierpnia w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (święto potocznie zwane jest świętem Matki Boskiej Zielnej) przed Mszą św. o godzinie 8.00, 9.30, 11.00 i 12.30. Maitri organizuje pomoc dla dzieci Afryki. Zebrane przy okazji dystrybucji ziół dobrowolne ofiary będą przeznaczone na zeszyty dla uczniów w szkole podstawowej w Buraniro w Burundii. Bóg zapłać za każdy dar.

  3. Rekolekcje ewangelizacyjne: Katolickie Stowarzyszenie Ewangelizacyjne „Posłanie” zaprasza na rekolekcje charyzmatyczne „Ja, Pan, chcę być twoim lekarzem (Wj 15,28)”. Odbędą się w dniach 19-21 sierpnia 2022 roku w Kaplicy Szkolnej przy tutejszej parafii. Rekolekcjom będzie przewodniczył o. Józef Witko OFM. Zgłoszenia i więcej informacji: www.rekolekcje.poslanie.pl

  4. Wolność religijna: Grupa naszych parafian, jak również Akcja Katolicka działająca przy tej parafii, wyszła z inicjatywą zaproponowania wszystkim włączenia się w obywatelską inicjatywę nowelizacji w Polsce prawa związanego z ochroną wolności religijnej. Jeśli ktoś z parafian utożsamia się z tą ideą, może poprzeć tę inicjatywę przy wyjściu z kościoła. Przedstawiamy tę propozycję, ponieważ sprawa bardzo ściśle wiąże się z życiem religijnym wszystkich wierzących i dotyczy fundamentów życia społecznego.

Wolność sumienia i religii jest gwarantowana zapisami w Konstytucji Rzeczpospolitej (art. 30). Dotyczy to również wolności uzewnętrznienia swojej religii (art. 53). Chrześcijanie mogą oczekiwać, że wolność religii będzie cieszyła się prawną ochroną w przestrzeni życia publicznego. Zrodziła się więc obywatelska inicjatywa, której celem jest wzmocnienie ochrony prawnej wolności religijnej w Polsce. Proponowane zmiany m.in. nazywają po imieniu i precyzują czyny, które stanowią znieważenie przedmiotu kultu religijnego, eliminują konieczność udowadniania ich złośliwego charakteru oraz chronią przed ukaraniem (np. poprzez zwolnienie z pracy) osób, które powołują się na wyznawaną wiarę.

  1. Imieniny: W poniedziałek, 15 sierpnia imieniny obchodzi m.in. s. Ancella, józefitka. Sierpień jest równocześnie czasem, w którym s. Ancella opuszcza Toruń i podejmuje obowiązki w nowym miejscu jej posługiwania. Dziękujemy jej za kilkuletnią posługę w Toruniu (pracowała jako katechetka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 25, z zaangażowaniem troszcząc się o przygotowanie dzieci i młodzieży do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, pracowała także w przedszkolu „Calineczka”, a przy parafii animowała Modlitewną Grupę św. Józefa). Dziękujemy również za jej świadectwo umiłowania modlitwy. Życzymy jej, by w nowym miejscu swojej misji umiała owocnie posługiwać charyzmatami, którymi została obdarowana.

  2. Nowenna do MBNP: Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: środa godz. 8.00 i 18.00.

  3. Taca na remont kościoła: Dzisiaj w niedzielę, 14 sierpnia, jako w drugą niedzielę miesiąca, taca zbierana podczas Mszy św. będzie przeznaczona na prace remontowe przy naszym kościele.

  4. Odpust w sanktuarium M.B. Królowej Rodzin: W przyszłą niedzielę, 21 sierpnia odbędzie się uroczystość odpustowa w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w Toruniu (kościół ojców franciszkanów), Msza św. o godz. 11.00.

  5. Sekretariat parafii: Informujemy, że sekretariat będzie nieczynny w dniach 15-21 sierpnia.

  6. Tygodnik „Niedziela”: W zakrystii jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” (8 zł).

 

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

+ Irena Taglewska, ul. Gagarina, 85 lat

+ Przemił Czerkawski, ul. Kręta, 62 lata

+ Lidia Masłowska, ul. Gagarina, 72 lata

+ Barbara Olszewska, ul. Hurynowicz, 76 lat

+ Halina Różycka, ul. Gagarina, 88 lat

+ Anna Kowalczyk, ul. Grasera, 73 lata

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Ponadto w wieku 15 miesięcy do wieczności odszedł Adaś Gizela – dziękujemy Bogu za dar jego krótkiego życia i modlimy się za jego rodziców.

 

W nowym numerze tygodnika „Niedziela” (numer 33 z dnia 14 sierpnia 2022 roku) znajdziemy m.in.:

Temat numeru: Dlaczego lubimy pielgrzymować?

Pandemia nie zgasiła w Polakach pielgrzymkowego ducha. Na Jasną Górę znów przybywa tysiące pielgrzymów z różnych regionów Polski. Tego lata obserwujemy prawdziwe pielgrzymkowe odrodzenie. Przedstawiamy historię polskiego ruchu pielgrzymkowego i jego fenomen.

 

W niebo wzięta [o. Wojciech Dec, paulin]

O wniebowzięciu Maryi nie mówią bezpośrednio ani Nowy Testament, ani nawet najwcześniejsza Tradycja, jednakże nauka ta z nich wyrasta. Uznany teolog wyjaśnia, jak rozumieć dogmat o wniebowzięciu Maryi i co on oznacza dla nas.

 

Wojenne zapiski zakonnicy [oprac. Karolina Mysłek]

Wybuchy bomb, uchodźcy, rabunki, podwyżki cen, brak żywności – to teraz codzienność w jednej z prowincji Konga. Wojna w tej części Afryki jest przerywana co kilka lat i wznawiana z jeszcze większą brutalnością. Zapraszamy do lektury fragmentów SMS-owego „dziennika wojennego” s. Anny Nowakowskiej, która nie opuściła swoich afrykańskich podopiecznych, niosąc pomoc żywnościową i socjalną rodzinom wielodzietnym, kobietom w ciąży i niedożywionym dzieciom.

 

Prawo ma obronić [Mateusz Wagemann]

Kościół katolicki, jego duchowni i wierni stają się coraz częściej obiektem ataków słownych, a nawet fizycznych. Inicjatywa ustawodawcza „W obronie chrześcijan” może nas ochronić przed narastającą falą agresji. Do „Niedzieli” dołączona jest lista poparcia, którą można będzie podpisać, by w Polsce lepiej chronione były prawa osób wierzących.

 

Liczymy na ostateczną porażkę Rosji [z Mariuszem Błaszczakiem rozmawia Artur Stelmasiak]

O tym, jakie są obecnie szanse na wygraną Ukrainy, co otrzymamy albo kupimy na preferencyjnych warunkach w zamian za czołgi T-72 i PT-91 Twardy przekazane Ukrainie oraz czy jest rozważany plan obowiązkowej służby wojskowej, rozmawiamy z Mariuszem Błaszczakiem, wicepremierem i ministrem obrony narodowej.

 

Historia nie ze smartfona [z prof. dr. hab. Wojciechem Roszkowskim rozmawia Wojciech Dudkiewicz]

Historia jest najlepszym polem, na którym młody człowiek może sobie układać skomplikowany świat w logiczny sposób. Nowy przedmiot Historia i teraźniejszość ma go do realizacji tego zadania przygotować. O tym, czy się to uda i dlaczego podręcznik do tego przedmiotu spotkał się z zajadłą krytyką, rozmawiamy z jego autorem prof. dr. hab. Wojciechem Roszkowskim.

 

Jak przebaczyć po zdradzie? [Jerzy Grzybowski]

Poniżenie, odrzucenie, wstyd, upokorzenie, gniew i bunt. Czy da się wrócić do siebie po zdradzie? Jak naprawić małżeństwo?

 

Wspólne życie na emeryturze [Agnieszka Kaczmarek-Müller]

Życie małżeńskie może być również bardzo stresujące na emeryturze, zwłaszcza jeśli jeden z małżonków ma plany i zapał, a drugi go krytykuje i jest szczęśliwy w fotelu. Psychoterapeutka radzi, jak temu zapobiec i ułożyć poprawne relacje małżeńskie na emeryturze.

 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie - Archiwum
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 07.08.2022 XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
2022-08-07
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 07.08.2022 XIX NIEDZIELA ZWYKŁA   wersja do druku (pdf)   Minipielgrzymka w Toruniu: Równolegle do Pielgrzymki Pieszej odbywa się w Toruniu tzw. minipielgrzymka. Ma ona za zadanie wspomagać modlitwą pątników Diecezji Toruńskiej pielgrzymujących do stóp Maryi na Jasną Górę w Częstochowie. Ponadto tym, którzy z różnych racji nie mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak, pozwala duchowo uczestniczyć w pielgrzymce i uczestniczyć w jej owocach. Plan tegorocznej minipielgrzymki przedstawia...
Archiwum ogłoszeń
2021-07-01
 Archiwum ogłoszeń   14 sierpnia 2022 7 sierpnia 2022 31 lipca 2022 24 lipca 2022 17 lipca 2022 10 lipca 2022 26 czerwca 2022 19 czerwca 2022 12 czerwca 2022 5 czerwca 2022 29 maja 2022 22 maja 2022 15 maja 2022 8 maja 2022 1 maja 2022