Nowenna nieustanna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

 

Nabożeństwo nowenny nieustannej powstało wkrótce po I wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy zostało odprawione w kościele redemptorystów w mieście Saint Louis w 1922 roku. Do Europy nowenna dotarła wraz z redemptorystami – kapelanami armii amerykańskiej. Podczas lądowania w Irlandii odprawiono tam nowennę o ratunek dla uciemiężonej Europy – pierwsze nabożeństwo Nieustannej Nowenny.

W Polsce jeszcze w okresie przed II wojną światową nowenna była odprawiana w klasztornych kaplicach wspólnot redemptorystów, m.in. w kaplicy domowej Juwenatu w Toruniu. Po raz pierwszy publicznie nowenna została odprawiona w kościele redemptorystów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach w 1951 roku. Od tego momentu w wielu parafiach wprowadzono nieznane wcześniej nabożeństwo nowenny nieustannej do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Szczególne zasługi na polu propagowania tego nabożeństwa w Polsce położyli misjonarze redemptoryści, wśród których nie sposób nie wspomnieć o. Stanisława Szczurka.

W kościele św. Józefa w Toruniu pierwsza nowenna została odprawiona 12 grudnia 1951 roku. Od tego czasu jest odprawiana nieprzerwanie w każdą środę dwukrotnie (o godz. 8.00 i 18.00). Od momentu powstania rozgłośni Radia Maryja wieczorna nowenna transmitowana jest na falach radiowych.

Charakterystycznym elementem tego nabożeństwa, oprócz odpowiednio dobranych modlitw, pieśni i głoszonego kazania, są podziękowania i prośby składane przez wiernych w formie krótkich listów do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas nabożeństwa podziękowania i prośby są odczytywane, stając się tym samym publicznie składanym świadectwem wiary i umocnieniem dla innych.

Podziękowania i prośby na nowennę odprawianą w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu można składać, korzystając z pośrednictwa poczty lub drogą elektroniczną na adres: nowenna.torun@gmail.com.

Niektóre z tych próśb i podziękowań mogą być odczytane podczas wieczornej nowenny transmitowanej przez Radio Maryja.