Modlitewna Grupa św. Józefa

 

Duszpasterz: o. Leszek Kapusta, CSsR

Siostra Animatorka: s. Ancella CSSJ

Animator świecki: Irena Andrzejewska

Kontakt:  Facebook

 

Modlitewna Grupa Św. Józefa powstała z inicjatywy s. Teresilly Ziober w 2003 r., a jej następnymi animatorkami były:

  1. s. Antonina Bocionek

  2. s. Janina Pyda

  3. s. Damaris Pasiut

  4. s. Nikodema Sieczkoś

  5. s. Ancella Jabłońska - od 2019 r.

Wszystkich zapisanych członków grupy jest około 38, a uczestniczących w spotkaniach od 15–25 osób.

Spotkania odbywają się co miesiąc w kościele. Podczas nich członkowie przygotowują i uczestniczą w liturgii eucharystycznej, słuchają konferencji o św. Józefie, odmawiają modlitwy i Litanię do św. Józefa, rozważają teksty o patronie czy śpiewają pieśni.

Członkowie MGŚJ pomagają rozbudzić u wiernych nabożeństwo do św. Józefa, które w naszej parafii ma swoje szczególne miejsce, gdyż jest ona pod wezwaniem św. Józefa. Grupa pod przewodnictwem siostry animatorki pogłębia swoją miłość do Boga i Maryi, św. Józefa, św. Zygmunta Gorazdowskiego i włącza się w charyzmat zgromadzenia. Podczas comiesięcznych spotkań realizowany jest program, który przygotowuje i opracowuje s. Dolores Siuta – nasza główna koordynatorka. Ważnym elementem naszego apostołowania w parafii jest przygotowanie i poprowadzenie nowenny przed uroczystością św. Józefa – patrona naszej parafii.

Przez cały czas trwania nowenny wrzucać można do specjalnie przygotowanej skarbony prośby do św. Józefa, które są potem odczytywane. Wielu parafian gromadzi się na nowennie i modli się wspólnie z grupą.

MGŚJ aktywnie włącza się w życie parafii, uczestniczy w Triduum Paschalnym, pomaga przy zbieraniu składek na remont kościoła, uczestniczy w nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy Członkowie MGŚJ są nie tylko z tej parafii, ale również z innych parafii toruńskich, gdzie szerzą kult św. Józefa.

Członkowie MGŚJ na każdym spotkaniu przekazują sobie figurę św. Józefa. Obecność św. Józefa w domach rodzinnych naszych członków jest bardzo ceniona, a swoje przeżycia wpisują oni do kroniki, która dołączona jest do figurki.

Liderami świeckimi, którzy są sercem tej grupy, ofiarnie pomagają przy zorganizowaniu każdego spotkania, czuwają nad całą działalnością grupy, nawiązują kontakty z innymi, są: p. Irenka Andrzejewska i p. Grażynka Biergowska.

„Niech Święty nasz Patron nadal czuwa nad nami zarówno w dni świąteczne, jak i w pozornie szarej rzeczywistości dnia powszedniego… Niech ożywia w nas eschatologiczną nadzieję, budzi radość i pogodę ducha także w chwilach doświadczeń, trudów i cierpienia.”

Grupa z radością powita chętne osoby, które pragną lepszego poznania św. Józefa i ukochania jego bliskości z Jezusem i Maryją. Zapraszamy.

 

A oto kilka zdjęć z naszych wspólnotowych spotkań: