Namaszczenie chorych i komunia św. udzielana w domach

 

Kapłani odwiedzają chorych w pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia) od godz. 9.00 (w niebezpieczeństwie śmierci na każde wezwanie telefoniczne: 56 654 47 62). Chorych należy zgłaszać w kancelarii lub sekretariacie parafii odpowiednio wcześniej. Kapłan przybywa do chorych niosąc w darze Komunię św. oraz sakramentalne rozgrzeszenie. Istnieje możliwość częstszego zaproszenia do chorych diakona lub świeckiego akolitę, który może udzielić Komunii św. Na życzenie kapłani mogą udzielić chorym sakramentu namaszczenia chorych.

Na stole przykrytym białym obrusem należy przygotować krzyż, świece, watę, kropidło i naczynie z wodą święconą. W sakramentalnym obrzędzie powinni wziąć udział możliwie wszyscy obecni członkowie rodziny. Możliwe jest również, po wcześniejszym uzgodnieniu, odprawienie Mszy św. w domu chorego.

 

Każdego roku 11 lutego (Światowy Dzień Chorego) w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu odprawiana jest Msza św. w intencji chorych, podczas której jest udzielany sakrament namaszczenia chorych. Na ogół uroczystości tej przewodniczy Biskup Diecezji Toruńskiej.