18 lat Modlitewnej Grupy św. Józefa w Toruniu

„Dziś kościoła Opiekunie jesteś dla nas, ludu Boga.

Pracy i świętości wzorem, my pójdziemy Twoją drogą.

O Józefie, Opiekunie Pańskiego Wcielenia, bądź nam światłem,

Kościół prowadź do czasu spełnienia.”

(z pieśni)

 

Czas pochodzi od Boga i jest Jego darem. 18 lat to niewątpliwie czas łaski i działania Ducha Świętego w nas. Dziękowaliśmy Panu Bogu i ludziom nade wszystko za trwanie we wspólnocie Kościoła i konkretnej Modlitewnej Grupie.

Święty Józef jest głównym Przewodnikiem i naszym Orędownikiem u Jezusa. Wszak był blisko Zbawiciela naszego, piastunem Syna Bożego, opiekunem, ojcem, wzorem męstwa i wielkiej pokory i tak można wymieniać te piękne cnoty naszego Patrona... ale coś niecoś o samej uroczystości.

Świętowanie zaczęliśmy od uroczystej Eucharystii w naszym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu na Bielanach, której przewodniczyli rektor i kustosz sanktuarium – o. Wojciech Zagrodzki oraz opiekun duchowy Modlitewnej Grupy o. Leszek Kapusta. Mogliśmy się również ogromnie ucieszyć, bo przybyła, s. Teresilla Ziober, koordynatorka wszystkich Modlitewnych Grup św. Józefa, oraz siostry tutejszej wspólnoty w Toruniu: s. przełożona Elżbieta, s. Bartłomieja oraz s. Luiza, które włożyły wiele wysiłku i miłości siostrzanej, by uroczystość była jeszcze piękniejsza. Całą oprawą muzyczną zajął się Chór Parafialny – Perpetuo Soccorso. Nie zabrakło członków Modlitewnej Grupy, którzy mimo różnych dolegliwości chorobowych dotarli na wspólne świętowanie, oraz sympatyków i czcicieli świętego Józefa. Podczas uroczystej Eucharystii dziękowaliśmy za siostry animatorki poprzednich lat, za ich włożony ogromny trud w formację oraz działanie, by święty Józef był bardziej rozsławiony i czczony. Tu wymieniliśmy: s. Teresillę, założycielkę naszej toruńskiej Modlitewnej Grupy św. Józefa, s. Antoninę Bocionek, Janinę Pydę, s. Damaris Pasiut oraz s. Ancellę Jabłońską.

W podsumowaniu, czy nasza Modlitewna Grupa spełnia zawarte cele, które są nakreślone w statutach, mogliśmy powiedzieć, że tak: ponieważ kochamy Kościół oraz jesteśmy żywymi świadkami świętego Józefa i jego działania w naszym życiu i naszym otoczeniu, mimo naszych ułomności i słabości. Wiernie modlimy się za Zgromadzenie Sióstr świętego Józefa oraz dodajemy modlitwę za Zgromadzenie Ojców Redemptorystów, naszych duchowych opiekunów. Modlimy się całym naszym sercem o powołania do naszych zgromadzeń; wielu naszych członków adoptowało duchowo i konkretnie nasze siostry Józefitki, by modlić się za nie do końca swojego życia, a też myślę że i w wieczności. Nasza Modlitewna Grupa podjęła się na stałe, aby co drugą środę prowadzić godzinki do św. Józefa w naszym parafialnym kościele, przed nieustanną nowenną transmitowaną przez Radio Maryja. Wiele innych inicjatyw podejmujemy jako grupa i za to składaliśmy wielkie podziękowanie Bogu oraz konkretnym ludziom, którzy na przestrzeni tych 18 lat tę grupę tworzyli i tworzą, bez nich nie byłoby nas dziś. Niektórzy z nich już odeszli do wieczności. Modliliśmy się za nich, szczególnie za ojców: śp. o. Leszka Gajdę, śp. o. Kazimierza Przybyłowicza oraz zelatorkę świecką śp. Grażynę Wiorowską. Po uroczystej Eucharystii udaliśmy się na obiad i tam nastąpił świętowania ciąg dalszy. Uczta – mówili – nieziemska… :) Wyświetlony został krótki filmik o naszej grupie, było też dużo śpiewu oraz pięknych muzycznych dźwięków, pyszne ciasta upieczone przez naszych członków grupy oraz tort, który podkreślił jeszcze mocniej naszą uroczystość. Cóż człowiek zrobiłby bez pomocy innych ludzi – bardzo mało... Zobaczyliśmy wszyscy, jak potrzebna jest wspólnota ludzi o otwartych sercach, za co niech Bóg wszystkim, sam, swoją łaską wynagrodzi, a św. Józef niech prowadzi nas drogami w zdobywaniu wyżyn świętości. Amen

„Na naszych dłoniach, tak jak i na Twoich

niech każdy człowiek ujrzy czułość Nieba” (z pieśni)

 

s. Nikodema Sieczkoś CSSJ (animatorka MGŚJ w Toruniu)