Barbórka i 160 lat gazownictwa w Toruniu

Nie wszyscy wiedzą, że św. Barbara jest patronką nie tylko górników węgla kamiennego, ale również wielu innych branż zawodowych. Za swoją patronkę przyjmują ją również gazownicy. Na tegoroczne obchody tego święta wybrali sobie sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Tak, chcieli być na Mszy św. w Toruniu, gdyż właśnie w tym roku przypadała 160. rocznica gazownictwa w Toruniu.

Na Mszy św. zgromadziła się ponad 200-osobowa grupa pracowników Oddziału Zakładu Gazowniczego (OZG) w Bydgoszczy. Przybyli razem z dyrekcją OZG w Bydgoszczy w osobach p. Sebastiana Latanowicza i Jerzego Leszczyńskiego. Wśród zaproszonych gości byli obecni m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski p. Józef Ramlau, członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa p. Tadeusz Kuczborski oraz władze samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego, które reprezentował p. Przemysław Przybylski. Przybyli również prezesi i dyrektorzy firm współpracujących oraz pracownicy Oddziału Zakładu Gazowniczego w Bydgoszczy. Obecne były również cztery poczty sztandarowe: Oddziału Zakładu Gazowniczego w Bydgoszczy, Związku Zawodowego Solidarność, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Górnictwa  Naftowego oraz Gazownictwa i Związku Zawodowego Kadra.

Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Wojciech Zagrodzki, kustosz sanktuarium. Trzeba przyznać, że bardzo mocno w przygotowanie liturgii i zorganizowanie osób do pełnienia różnych funkcji podczas Mszy św. zaangażowała się p. Aldona Piekarska, Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego Oddziału Zakładu Gazowniczego w Bydgoszczy. W uroczystej procesji darów został przekazany dar gazowników dla tutejszego kościoła – złota kustodia do przechowywania Najświętszego Sakramentu.

Po zakończonej Mszy św. nastąpiła druga część gazowniczego święta w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.