Katechumenat rozpoczęty

Już w pierwszym tygodniu Adwentu 2013 roku zawiązała grupa osób dorosłych, która weszła na drogę przygotowania się do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania i Eucharystii, a niektórzy tylko sakramentu bierzmowania. Wśród tej pierwszej grupy jest Jakub Rubacha (lat 23), który pragnie przyjąć chrzest. W niedzielę 12 stycznia przed rozpoczęciem Mszy św. o godz. 12.30 został uroczyście przyjęty do katechumenatu, bo tak nazywa się czas przygotowania dorosłych do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Procesja wyruszyła z zakrystii, by w pobliżu przedsionka świątyni zatrzymać się przy Jakubie. Tam odbył się obrzęd wprowadzenia kandydata do świątyni, by mógł uczestniczyć razem ze wszystkimi w liturgii słowa. Kandydat do chrztu wyznał publicznie, że pragnie przyjąć ten sakrament, by podążać za Chrystusem i poznawać Go coraz lepiej. Został naznaczony znakiem krzyża, a następnie w procesji wprowadzony do zgromadzenia liturgicznego.

Dobrze, że Jakub zgodził się, by wziąć udział w tym obrzędzie. Obrzęd przyjęcia do katechumenatu miał bowiem przypomnieć wszystkim obecnym znaczenie chrztu: to właśnie chrzest sprawia, że możemy wchodzić do świątyni jak do swojego domu i uczestniczyć w zgromadzeniu liturgicznym. Człowiek nieochrzczony zatrzymuje się w przedsionku świątyni.

To wspaniałe, że są tacy ludzie jak Jakub, którzy w swoim dorosłym życiu odnajdują Jezusa Chrystusa i pragną podążać drogą Jego Ewangelii. Oby sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu stało się takim miejsce, w którym każdy będzie mógł wejść na drogę wiodącą do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.