Ks. Kraiński wśród niesakramentalnych związków małżeńskich

Gościem kolejnego spotkania duszpasterstwa niesakramentalnych związków małżeńskich 10 stycznia 2014 r. był ks. dr Wiesław Kraiński, oficjał Sądu Biskupiego Diecezji Toruńskiej. Tym razem kaplica św. Teresy, gdzie zwyczajnie gromadzi się wspólnota, nie pomieściła wszystkich, którzy przybyli na spotkanie. Ponad 80 osób, zarówno małżeństw sakramentalnych, jak i osób żyjących w związkach niesakramentalnych, wzięło udział we Mszy św., która została odprawiona w kościele. Tak się dzieje w każdy drugi piątek miesiąca od blisko roku: „sakramentalni” i „niesakramentalni” stają obok siebie, rozpoczynając spotkanie od sprawowania Eucharystii. W wygłoszonej homilii ks. Wiesław Kraiński zwrócił uwagę m.in. na to, że Dobra Nowina Ewangelii stawiając człowieka w prawdzie jego istnienia, czyni go wolnym. Po Mszy św. gość spotkania wygłosił konferencję, w której przybliżył zagadnienie orzeczenia nieważności małżeństwa. Podkreślił, że Kościół zawsze pozostaje wierny prawdzie o nierozerwalności małżeństwa, które Chrystus ustanowił sakramentem. Małżeństwo ochrzczonych staje się sakramentem z chwilą wyrażenia zgody w obecności przedstawiciela Kościoła. Zwrócił jednak uwagę, że zgoda może być wyrażona jedynie zewnętrznie, nie angażując ludzkiego serca (np. zgoda wyrażona pod wpływem jakiegoś przymusu). Ponadto w człowieku mogą istnieć takie uwarunkowania, które czynią go niezdolnym do ważnego wyrażenia zgody małżeńskiej. W takiej sytuacji małżeństwo nie może być zawarte ważnie. Toczące się w sądach kościelnych procesy o orzeczenie nieważności małżeństwa nie są więc próbą prawnego sankcjonowania rozwodu, ale są możliwością dochodzenia do prawdy o zawartym małżeństwie. Przybliżył również szereg powodów, dla których małżeństwo może być uznane za zawarte nieważnie.

Zachęcił wszystkich, w których w sumieniu rodzi się wątpliwość dotycząca ważności pierwszego małżeństwa sakramentalnego, do indywidualnego kontaktu z doradcami Sądu Biskupiego, którzy prowadzą konsultacje bezpłatnie. Ostatecznie bowiem historia każdego związku małżeńskiego jest niepowtarzalna i dlatego czymś niemożliwym jest odpowiedzenie na nurtujące obecnych pytania podczas spotkania wspólnego. Następnie znaczna część zebranych przeszła do sali bł. Kacpra Stangassingera, gdzie odbyła się kolejna część spotkania. Na stole pojawił się chrust, a wszyscy obecni mogli skorzystać z przygotowanej herbaty. Najpierw przedstawili się ci, którzy przybyli po raz pierwszy. Wkrótce pojawił się ks. Wiesław Kraiński. W swobodnej atmosferze trwały pytania, odpowiedzi, refleksje i dzielenie się swoimi przemyśleniami.

W międzyczasie duszpasterz niesakramentalnych związków małżeńskich przedstawił plany na najbliższy okres i zaprosił obecnych do udziału w:

  • rekolekcjach wielkopostnych dla sakramentalnych i niesakramentalnych związków małżeńskich, które odbędą się w dniach 16-18 marca o godz. 19.00 w Kaplicy Szkolnej,

  • spotkaniu z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem na temat zagrożeń płynących ze strony ideologii gender w niedzielę 2 marca 2014 roku o godz. 16.00 w Kaplicy Szkolnej (ponadto ks. Paweł Bortkiewicz wygłosi homilie podczas każdej Mszy św. w tym dniu),

  • kolejnych spotkaniach duszpasterstwa niesakramentalnych związków małżeńskich, które odbywają się regularnie w drugi piątek miesiąca. Rozpoczynają się zawsze od Mszy św. sprawowanej w kaplicy św. Teresy (wejście przez furtę klasztoru).

„To było bardzo potrzebne i mądre spotkanie” – takie głosy wypowiadali uczestnicy tego wydarzenia.