Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej

W Toruniu, w parafii św. Józefa odbyły się Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej o Puchar Prowincjała Redemptorystów. W rozgrywkach wzięło udział siedemnaście drużyn. Wydarzenie było elementem duszpasterskiej troski o integralną formację członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Ministranci przyjechali do Grodu Kopernika w piątek, 9 czerwca. Mecze miały miejsce kolejnego dnia, w sobotę i odbywały się na boiskach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu. Niedziela, 11 czerwca była dniem zakończenia zjazdu.

Mistrzostwo Polski w kategorii „szkoły średnie” zdobyli zawodnicy z parafii św. Klemensa Hofbauera w Głogowie. Tym samym obronili oni tytuł z poprzedniego roku. W kategorii „klasy 7-8” zwyciężyli zawodnicy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie–Podgórzu, a w kategorii „klasy 4-6” – reprezentanci parafii Najświętszej Marii Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu.

W ceremonii dekoracji udział wziął wikariusz Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz. On też przewodniczył Mszy Świętej na zakończenie Mistrzostw i wygłosił homilię. Zachęcał ministrantów, aby odważyli się służyć Panu Bogu i ludziom, nie spodziewając się nagrody doczesnej.

W turnieju wzięło udział około 120 zawodników z siedmiu redemptorystowskich parafii. Drużyny przyjechały z Gliwic, Głogowa, Krakowa, Szczecinka, Tuchowa i Wrocławia. Swoją reprezentację mieli także gospodarze z Torunia. Zmaganie się ze zmęczeniem oraz mocnym słońcem nie osłabiało morale uczestników. Napięcie na twarzach graczy utrzymywało się do ostatniego gwizdka. Atmosfera była bardzo emocjonująca. Mentalne wsparcie zawodnikom zapewniali duszpasterze oraz rodzice. Nie zabrakło też zwyczajnych kibiców, którzy przyglądali się zmaganiom młodych piłkarzy.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki ofiarnej współpracy wielu osób. Podziękowania za techniczno-sportową pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Mistrzostw należą się p. Pawłowi Delimacie z Akademii Piłkarskiej START Toruń. Wdzięczność za zaufanie i powierzenie swoich synów opiece duszpasterzy trzeba też okazać wszystkim rodzicom uczestników.

Głównym organizatorem turnieju było Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Redemptorystów, reprezentowane przez o. Grzegorza Guta CSsR. Odpowiedzialnym za przygotowanie Mistrzostw z ramienia gospodarzy był o. Paweł Orzeł CSsR, duszpasterz LSO w parafii św. Józefa. Wydarzenie objęte było patronatem medialnym Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Kolejne Mistrzostwa odbędą się w czerwcu 2024 roku w Tuchowie.

o. Paweł Orzeł CSsR

 

Zdjęcia: o. Szczepan Hebda CSsR