O. Kazimierz Zymuła i ruchoma szopka

Przed kilkoma dniami przybył do parafii o. Kazimierz Zymuła, redemptorysta (zobacz pierwsze zdjęcie poniżej). Nazajutrz po przyjeździe swoje kroki skierował do... ruchomej szopki, która od wielu lat istnieje w podziemiach kościoła i w okresie Bożego Narodzenia przyciąga tłumy nie tylko dzieci. Skąd takie zainteresowania o. Kazimierza?

Otóż trzeba nam wiedzieć, że przed wielu laty, kiedy proboszczem parafii był o. Józef Gęza, a później o. Eugeniusz Leśniak, o. Kazimierz Zymuła był właśnie tym, który zajął się odnowieniem i rozbudowaniem już istniejącej szopki ruchomej. Posiada zresztą w tym kierunku niezwykłe uzdolnienia. Jest przecież twórcą znacznie bardziej rozbudowanych szopek ruchomych w Bardzie Śląskim, Tuchowie, Krakowie, Grodnie na Białorusi i w Kazachstanie (ciekawostka z obecnego jego pobytu w Toruniu: jeden z naszych parafian podszedł do o. Kazimierza pracującego przy konserwacji urządzeń szopki i, nie wiedząc, że jest redemptorystą, zwrócił się do niego w słowach: „Proszę pana, ta szopka w Toruniu to jeszcze nic wielkiego. Ale gdyby pan był w Bardzie Śląskim i zobaczył, jaką szopkę tam wybudowano, to dopiero byłby pan zadziwiony”. Nie mógł przecież wiedzieć, że to właśnie o. Kazimierz wybudował szopkę ruchomą w Bardzie Śląskim). Trudno się więc dziwić, że chętnie przyjeżdża także do Torunia i cieszy oko „swoją” szopką.

A kiedy przyjeżdża, to zawsze czymś tę naszą ruchomą szopkę ubogaci. Tak też stało się i tym razem. Przed rokiem umieścił w szopce kilka nowych figur (m.in. Jana Pawła II i s. Faustyny Kowalskiej). Tym razem przywiózł ze sobą i zainstalował w toruńskiej szopce cztery nowe elementy. Jakie? – każdy może rozpoznać je na ostatnim zdjęciu zamieszczonym poniżej (pozostałe zdjęcia pochodzą z 2013 roku). Jeśli się nie udało, to zapraszamy do zobaczenia ich na żywo. A jeśli udało się je rozpoznać, to również zapraszamy do zwiedzenia naszej ruchomej szopki i obserwowania, w jaki sposób wspomniane nowe elementy funkcjonują w niej „w akcji”. A wszystkie cztery są ruchome. Szopka będzie czynna jak co roku już w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

A o. Kazimierzowi dziękujemy za jego zatroskanie o naszą szopkę. Odjeżdżając, zapowiedział, że na pewno powróci, gdyż ma jeszcze kilka nowych pomysłów. Oby udało się je zrealizować. Dziękujemy i... oczekujemy.

 

GODZINY OTWARCIA RUCHOMEJ SZOPKI W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM