Peregrynacja ikony Świętej Rodziny

W sobotę, 1 maja rozpoczęła się peregrynacja ikony Świętej Rodziny w diecezji toruńskiej. Mszy św. o godz. 18.00 w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy przewodniczył ordynariusz diecezji ks. bp Wiesław Śmigiel. W uroczystości wzięli udział również ks. bp Józef Szamocki oraz ks. bp Andrzej Suski. W ten sposób rozpoczęła się wędrówka ikony do wszystkich parafii diecezji toruńskiej. Peregrynacja wpisuje się w obchody Roku św. Józefa, a także Roku Świętej Rodziny.

Ikona została przyjęta w drzwiach świątyni i po okadzeniu uroczyście przeniesiona na wcześniej przygotowany tron na pierwszym stopniu prezbiterium. Następnie rozpoczęła się Msza św. W homilii Pasterz Diecezji Toruńskiej zwrócił uwagę na rolę rodziny dla Kościoła i dla świata. Po Mszy św. nastąpił akt zawierzenia rodzin diecezji Świętej Rodzinie.

Po zakończonej Mszy św. rozpoczęła się doba nawiedzenia w przestrzeni wspólnoty parafialnej. Najpierw zgromadziła się młodzież na swojej godzinie czuwania pod przewodem swojego duszpasterza o. Grzegorza Guta. Następnie odbyło się nabożeństwo pokutne dla małżonków, a przeprowadził je o. Piotr Wiśniewski. Warto zwrócić uwagę na wykorzystany podczas tego nabożeństwa „rachunek sumienia dla małżonków” przygotowany przez grupę małżeństw. W kolejnym dniu doby nawiedzenia przypadała niedziela. Słowo Boże wygłosił o. Jarosław Krawczyk, który bezpośrednio po homilii przeprowadził obrzęd odnowienia ślubów małżeńskich. Po każdej Mszy św. miało miejsce indywidualne błogosławieństwo poszczególnych rodzin, które podchodziły do kapłanów znajdujących się w świątyni. Po południu o godz. 16.00 na swojej godzinie czuwania zgromadzili się seniorzy, a czuwaniu przewodniczył o. Wojciech Zagrodzki.

Zakończenie doby nawiedzenia rozpoczęło się o godz. 17.00. Krótkiemu czuwaniu przewodniczył chór parafii. Następnie miało miejsce zawierzenie się rodzin parafii Świętej Rodzinie. Obraz został przeniesiony do samochodu i wyruszył w drogę do kolejnej parafii.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w czuwaniach podczas doby nawiedzenia. Dziękujemy służbie ołtarza i chórowi z s. Nikodemą na czele, który przygotował oprawę liturgiczną wielu nabożeństw doby nawiedzenia. Dziękujemy małżeństwom, które podzieliły się świadectwem swojego życia podczas nabożeństwa pokutnego. Dziękujemy s. Elżbiecie i s. Nikodemie, które wraz z osobami współpracującymi przygotowały dekoracje w świątyni.