Pielgrzymka scholii i LSO

Pielgrzymka do Piaseczna i zwiedzanie zamku w Gniewie to tylko niektóre punkty jesiennego wyjazdu scholii „Promyki Maryii” i LSO z naszej parafii. Wyjazd zorganizowała s. Nikodema we współpracy z s. Bartłomieją i rodzicami dzieci. Odbył się 9 października 2021 roku.

Pierwszym miejscem, jakie odwiedziliśmy po około półtoragodzinnej podróży, było Sanktuarium Maryjne w Piasecznie. Figura Królowej Pomorza olśniła nas niezwykłym blaskiem. Sprawowana zaś w jej cieniu Eucharystia umocniła nas duchowo. Historia tego miejsca, opowiedziana przez miłego, młodego przewodnika p. Filipa, zachwyciła niejednego uczestnika.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, był Gniew. Pomieszczenia rycerskie i bogata opowieść o średniowiecznych sztukach walki ujęły chyba każdego z nas. Niestety mroczne klimaty sali tortur i plastyczny ich opis zmroziły nam krew w żyłach. Na szczęście ciepła herbata i słodka drożdżówka skutecznie pomogły rozjaśnić myśli. Plac zabaw i jego wyposażenie zostały w pełni wykorzystane. Słoneczna pogoda zadbała o uśmiech na twarzach najmłodszych.

Historię i architekturę gniewskiego, krzyżackiego kościoła przybliżyła nam s. Bartłomieja. Największym jednak zainteresowaniem okazały się cieszyć nie pełne entuzjazmu słowa siostry, a głucho milczące od setek lat kości gniewskich mieszkańców. Można je bowiem zobaczyć w krypcie świątyni poświęconej św. Mikołajowi.

Krótki spacer w poszukiwaniu pobożnego misia Maciusia doprowadził nas do autokaru, którym udaliśmy się do kluczowego punktu naszej wycieczki – „restauracji pod złotymi łukami” ;) Zamówiwszy tam różne „maki”, zjedliśmy to, na co każdy miał ochotę. Napełnieni i spełnieni wróciliśmy do Torunia. Chyba każdy marzył, żeby to nie był ostatni taki wyjazd.

o. Paweł Orzeł CSsR