Rekolekcje wielkopostne

Tegorocznym rekolekcjom wielkopostnym przewodniczył o. Jacek Dembek. Sam się przedstawiał jako „człowiek z Chełmińskiego Przedmieścia”. Tak, mógł z całym przekonaniem mówić „my, torunianie”, gdyż z Torunia pochodzi i z Toruniem był związany od dzieciństwa poprzez edukację szkolną i akademicką aż do momentu, w którym postanowił zostać redemptorystą.

Rekolekcje trwały od niedzieli do środy włącznie. W kolejnych dniach o. Jacek zachęcał do poszerzania perspektywy patrzenia na własne życie, pokazując zarazem, w jaki sposób to uczynić. Okazuje się, że dopiero gdy spojrzymy na siebie z perspektywy szalonej miłości Boga względem człowieka i z perspektywy wieczności, wtedy wszystko, co przeżywamy tu i teraz, nabierze zupełnie nowego znaczenia. Widzenie siebie z tej Bożej perspektywy pozwala zupełnie inaczej ustawić hierarchię wartości, a także hierarchię ważności spraw, które dzisiaj tak bardzo nas angażują.

Interesujące było spostrzeżenie, że wiele grzechów popełniamy z tego powodu, że w pewnym momencie zawężamy perspektywę w patrzeniu na siebie. Kiedy tracimy Boże patrzenie na siebie, wówczas zaczyna się nam wydawać, że coś musimy przeżyć, doświadczyć, po coś sięgnąć i... dochodzi do grzechu.

Bogu dziękujemy za dany nam czas łaski. Wielu w tych dniach przystąpiło do sakramentu pojednania. Bardzo mocnym przeżyciem była chwila, w której w dniu zakończenia rekolekcji tak wielu przystępowało do Komunii św.