Wyjazd na turniej piłkarski 28-29.06.2021

W trosce o integralną formację LSO

W ostatnich dniach czerwca, w Rzeszowie, odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej o puchar miesięcznika dla ministrantów „KnC” – „Króluj nam Chryste”. W rozgrywkach wzięły udział m.in. dwie drużyny z redemptorystowskiej parafii św. Józefa w Toruniu. Wyjazd był elementem troski o integralną formację członków Liturgicznej Służby Ołtarza.

Mistrzostwo Polski LSO w kategorii „lektor starszy” zdobyli zawodnicy z parafii Miączynie. W kategorii „lektor młodszy” zwyciężyli zawodnicy z parafii w Leżajsku, a w kategorii „ministrant” – z parafii w Bednarach.

Drużyna ministrantów z Torunia zajęła III miejsce w finale C w kategorii ministrant. W kategorii lektor młodszy nie udało się wywalczyć miejsca na podium. Redemptorystowscy zawodnicy z Torunia po raz pierwszy wzięli udział w zawodach takiej klasy. Dzięki nim zdobyli doświadczenie i wzbudzili w sobie nadzieję, że kiedyś uda się im zbudować drużynę, która powalczy o wyższe miejsca.

Atmosfera wyjazdu była bardzo dobra. Na szczególne gratulacje zasługują członkowie drużyny lektora młodszego. Pomimo wielu straconych bramek nie poddali się frustracji czy zniechęceniu. To pokazuje ich klasę i wysoki stopień opanowania trudnej sztuki przegrywania. Ministranci natomiast wykazywali się dużą dozą sportowej asertywności. Wiele czasu spędzali na dyskusjach i ustaleniach taktycznych. Pomogło im to w poznaniu siebie samych. Teraz czeka ich czas tworzenia mocnego i ambitnego zespołu.

Udział toruńskiej drużyny w mistrzostwach był możliwy dzięki współpracy wielu osób. Podziękowania za techniczno-wychowawczą pomoc w przygotowaniu i przeżyciu wyjazdu należą się p. Pawłowi Delimacie; p. Leszkowi Gawarkiewiczowi, który chętnie użyczył swojego czasu i samochodu; p. Annie Geldarskiej za pomoc w zakupie koszulek; p. Maciejowi Pszczółkowskiemu, który był sponsorem turniejowych strojów; p. Beacie i Andrzejowi Kłosowskim za sfinansowanie nadruku logo LSO; Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Prowincji Warszawskiej Redemptorystów z jego dyrektorem na czele o. Grzegorzem Gutem za dofinansowanie naszego wyjazdu; o. proboszczowi Wojciechowi Zagrodzkiemu za zgodę na udział reprezentacji parafii w turnieju i sfinansowanie kosztów przejazdu oraz wsparcie podczas organizacji; ks. Arturowi Szymczykowi i Członkom Diecezjalnej Komisji Funduszu Duszpasterskiego Diecezji Toruńskiej za dofinansowanie wyjazdu; Diecezjalnemu Duszpasterzowi LSO Diecezji Toruńskiej ks. Bartłomiejowi Surdykowskiemu za udzielenie akceptacji naszego udziału ze strony diecezji. Było ono niezbędne do zgłoszenia się na turniej. W końcu podziękowania trzeba złożyć wszystkim rodzicom za sfinansowanie kosztów noclegu i wyżywienia uczestników turnieju oraz za całościowe przygotowanie uczestników do wyjazdu.

W zawodach wzięły udział 72 drużyny z 20 diecezji i 2 prowincji zakonnych w Polsce – razem blisko 800 sportowców. Mecze odbywały się w czterech halach sportowych i na 8 Orlikach na terenie Rzeszowa, Łąki, Trzebowniska i Tyczyna.

Gościem ceremonii zamknięcia była m.in. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki oraz Stanisława Blicharz i Marcin Blicharz, mama i brat ks. Tomasz Blicharza, któremu dedykowany był tegoroczny turniej w Rzeszowie.

Głównym organizatorem turnieju był miesięcznik „KnC” – „Króluj nam Chryste”. Odpowiedzialnym za przygotowanie mistrzostw z ramienia LSO Diecezji Rzeszowskiej był ks. Dominik Leniart, diecezjalny duszpasterz LSO.

o. Paweł Orzeł CSsR