Zawierzenie Diecezji Toruńskiej w sanktuarium M.B. Nieustającej Pomocy

W środę 13 grudnia 2017 roku, kilka dni po ingresie do katedry toruńskiej (10 grudnia 2017), sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy nawiedził ks. bp Wiesław Śmigiel. Przybył, aby swoją posługę i całą diecezję toruńską zawierzyć jej Głównej Patronce. Wraz z nim przybyli Księża Dziekani dekanatów diecezji toruńskiej, proboszczowie Torunia, przedstawiciele Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz grupa redemptorystów jako kustosze sanktuarium. W świątyni licznie zgromadzili się wierni, zarówno ci związani z parafią św. Józefa, jak i pielgrzymi przybyli z wielu ośrodków duszpasterskich. Nowenna, której przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel, była transmitowana, jak w każdą środę, przez rozgłośnię Radia Maryja. U początku nowenny wszystkich zgromadzonych pozdrowił kustosz sanktuarium o. Wojciech Zagrodzki. Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewnił chór „Perpetuo Soccorso” (tłumacząc: chór „Nieustającej Pomocy”), jaki działa przy parafii św. Józefa pod dyrekcją s. Nikodemy, józefitki.

Ksiądz Biskup przewodniczył nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na to, że ikona jest czymś więcej niż tylko obrazem. Ikona kryje w sobie obecność Tajemnicy, która przekracza rzeczywistość, a także niesie w sobie orędzie Dobrej Nowiny. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy ukazuje Maryję, która swoje spojrzenie kieruje na tych, którzy przed ikoną się znajdują. Jezus swoje spojrzenie kieruje w złotą przestrzeń nieskończoności, którą Ksiądz Biskup zinterpretował jako przestrzeń Boga. Jezus i Maryja nie zatrzymują swoich spojrzeń nawzajem na sobie. Wszystkich, którzy przed ikoną stają, pragną poprowadzić w przestrzeń Boga. Dlatego nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy kryje w sobie tak wielką siłę oddziaływania. Ksiądz Biskup wspomniał również doświadczenia z życia duchowego swojej własnej rodziny, w której w ciągu tygodnia istniały dwa centra: niedziela oraz środa, która przyciągała na nabożeństwo nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Po kazaniu Ksiądz Biskup uklęknął u stóp ołtarza przed cudowną ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy i posługując się tekstem swojego poprzednika ks. bp. Andrzeja Suskiego dokonał zawierzenia diecezji toruńskiej i swojej posługi Matce Bożej. Jak sam zaznaczył, wybrał tekst swojego poprzednika na urzędzie Biskupa Toruńskiego, aby podkreślić ciągłość swojej posługi w diecezji. Dalszą część nowenny poprowadził kustosz sanktuarium o. Wojciech Zagrodzki. Ponieważ Maryja zawsze prowadzi do Jezusa, co zresztą znajduje swój wyraz w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po zakończonej nowennie została odprawiona Msza św.

Przed udzieleniem błogosławieństwa na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup podziękował redemptorystom za szerzenie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy nie tylko w diecezji toruńskiej, ale również w Kościele powszechnym, a przybyłym kapłanom, siostrom zakonnym oraz wszystkim zgromadzonym za udział w akcie zawierzenia diecezji Matce Jezusa. Osobno Ksiądz Biskup podziękował chórowi, który stworzył modlitewną oprawę całej uroczystości.

NAGRANIE