50-lecie poświęcenia kościoła

Dokładnie 50 lat po tym, kiedy 14 czerwca 1964 roku ks. bp Kazimierz Józef Kowalski dokonał poświęcenia kościoła św. Józefa, na wieczornej Mszy św. zgromadzili się parafianie, by pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego, pasterza diecezji toruńskiej, dziękować Bogu w Trójcy Jedynemu za pół wieku istnienia tej świątyni. Przed rozpoczęciem liturgii p. prof. dk Waldemar Rozynkowski, redaktor wydanej z okazji jubileuszu książki „Z dziejów redemptorystów w Toruniu w latach 1939-1989”, w zarysie przedstawił historię kościoła. Punktualnie o godz. 18.00 wyruszyła do ołtarza procesja. W koncelebrze eucharystycznej wzięli udział oprócz redemptorystów obecnie pracujących w Toruniu również kapłani dekanatu Toruń II oraz poprzedni ojcowie proboszczowie parafii i rektorzy tutejszego klasztoru: o. Waldemar Gawłowski, o. Józef Gęza, o. Eugeniusz Leśniak, o. Jacek Dubel i o. Henryk Kowalski. Po dojściu do ołtarza o. Wojciech Zagrodzki, proboszcz parafii św. Józefa, skierował do przybyłych słowa pozdrowienia i wprowadził w sens sprawowanej liturgii dziękczynienia za 50 lat istnienia tego kościoła. W swoim słowie dostrzegł wśród obecnych m.in. budowniczych kościoła, którym wiele uwagi poświęcono podczas tej uroczystości. Wszak byli oni tymi, którzy rozpoczynali tworzenie historii tej świątyni. Kontynuowały to następne pokolenia chrześcijan, których w pewien sposób uosabiali kolejni rektorzy klasztoru i proboszczowie tej parafii. W historii związanej z tym kościołem nie sposób pominąć znaczącej roli sióstr józefitek, które nieprzerwanie od blisko 60 lat trwają w tym miejscu, pełniąc swoją cichą posługę. Cieszymy się, że w uroczystości wzięła udział s. Antonina, przybyła specjalnie na tę okazję z Częstochowy, która stała się tym samym przedstawicielką wszystkich sióstr józefitek, jakie kiedykolwiek pracowały w Toruniu.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że świątynia jest przestrzenią obecności Boga i przypomniał teologię obrzędu poświęcenia świątyni. Po homilii wszyscy uroczyście zaśpiewali wyznanie wiary. Dary ofiarne chleba i wina do ołtarza przyniosła rodzina p. Alichnowiczów. Po modlitwie po Komunii św. Ksiądz Biskup w asyście dwóch koncelebransów udał do kaplicy chrzcielnej i dokonał poświęcenia odrestaurowanej chrzcielnicy.

Przed błogosławieństwem w imieniu całej parafii słowo podziękowania dla wszystkich budowniczych tej świątyni oraz uczestników uroczystości wypowiedzieli przedstawiciele Rady Duszpasterskiej p. Gajtkowscy. Następnie głos zabrał o. Piotr Chyła, wikariusz Przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W dalszej kolejności przemówił proboszcz parafii o. Wojciech Zagrodzki. Podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości (nie sposób nie dostrzec ogromnego wkładu, jaki wnieśli chór parafii, który przygotował szereg nowych śpiewów, i Liturgiczna Służba Ołtarza, na którą zawsze można liczyć), a obecnym za udział w niej. Ponadto raz jeszcze podziękował autorom artykułów jubileuszowej książki oraz wszystkim, którzy dzisiaj troszczą się o trwanie i rozwój tej świątyni (wśród nich wspomniał tych, którzy składają swoje ofiary na prace remontowe od blisko dwóch lat, oraz imiennie p. Mariusza Krukara i p. prof. Zofię Dąbrowską, autorkę projektu wystroju chrzcielnicy). Następnie zaprosił wszystkich obecnych do spotkania przy stole i wspólnej zabawy w Kaplicy Szkolnej.

A w Kaplicy Szkolnej wszystko było przygotowane... Pod sufitem kołysała się niezliczona liczba balonów. Gdy tylko pojawili się pierwsi goście, zaproszona kapela natychmiast zaczęła grać. Wchodzący mogli skorzystać z lampki wina (i nikomu nie przeszkadzało, że „lampka” była plastikowa i nadawała się wyłącznie do jednorazowego użytku). Na stołach były już cieplutkie zupa gulaszowa i karkówka oraz miski smakowitej, świeżej surówki, a na deser czekało wiele rodzajów ciast, które przynieśli parafianie. Kiedy goście zaspokoili pierwszy głód, rozpoczęły się tańce i pląsy, które trwały prawie do północy. W sumie ok. 200 osób wzięło udział w balu jubileuszowym – w końcu drugiego pięćdziesięciolecia poświęcenia kościoła już nie będzie...

Nie byłoby jubileuszowej zabawy, gdyby nie ogromne zaangażowanie p. Gajtkowskich, Olszewskich, Kaczorowskich, p. Lewandowskiej, świeckich misjonarek Najświętszego Odkupiciela (Jolanty Zatorskiej, Anny Wojny, Joanny Kroplewskiej), ofiarodawców ciast i surówek oraz wielu członków wspólnot i ruchów istniejących przy naszej parafii (słowa szczególnej wdzięczności należą się wspólnocie „Pieśń Nowa”). Na sali stworzyła się naprawdę rodzinna atmosfera, dlatego dziękujemy wszystkim, którzy w zabawie wzięli udział.

 

Nagranie z uroczystej Mszy św.

Galeria zdjęć