Katolik nie ulega cywilizacji śmierci

- Nie czuję się męczennikiem. Jestem szczęśliwy, że mogłem w jakiś sposób dać świadectwo – mówił w niedzielę 19 października, prof. Bogdan Chazan  podczas wizyty w naszej parafialnej wspólnocie. Na spotkanie z byłym dyrektorem Szpitala Świętej Rodziny, który utracił posadę za bezkompromisową obronę życia nienarodzonych, przybyli mieszkańcy z całego Torunia.  O. Wojciech Zagrodzki, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, witając gościa, zaznaczył, że prof. Bogdan Chazan jest znakiem sprzeciwu w dzisiejszym świecie.

Jak podkreślił prof. Bogdan Chazan, sprawa z odwołaniem go ze stanowiska dyrektora Szpitala Świętej Rodziny, mimo upływu czterech miesięcy, jest ciągle żywa. Minione wydarzenia uderzyły w bardzo ważny punkt – pokazały, że obowiązujące w Polsce prawo uderza w konstrukcję klauzuli sumienia. Lekarz bezwzględnie powinien chronić życie i klauzula sumienia jest bardzo potrzebna, jednak jest ona ograniczona przez prawodawcę.  – Prawo zaprzecza klauzuli sumienia, bo nakazuje  lekarzowi odesłać kobietę do innego lekarza, który wykona aborcję – podkreślił profesor. Ginekolog staje się w ten sposób sędzią i katem. Prof. Chazan postulował, by lekarza decydującego o śmierci dziecka nazwać nie ginekologiem, a tanatologiem (tanatos z greckiego oznacza śmierć). Profesor dodał także, że każdy zawód – nie tylko lekarza czy pielęgniarki, ma swoje sumienie – pracownik Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje fundusze na różne procedury, farmaceuta decyduje, czy wydać leki popularnie zwane antykoncepcyjnymi, a w rzeczywistości zabijającymi życie.

Jako katolicy nie możemy być ustępliwi, wycofani, ugodowi wobec naporu cywilizacji śmierci. – Okazuje się, że prawo ateisty jest w Polsce ważniejsze niż sumienie katolika. Nie można ulegać. Nie można się poddać rewolucji postmodernistycznej – zaapelował prof. Bogdan Chazan.

Spotkaniu towarzyszyła promocja książki prof. Bogdana Chazana „Prawo do życia. Bez kompromisu”.

 

Katarzyna Cegielska

 

NAGRANIE SPOTKANIA