Miejsce czci relikwii św. Jana Pawła II - jak powstało?

 

Wkrótce po objęciu urzędu proboszcza parafii o. Wojciech Zagrodzki zwrócił się do ks. bp Andrzeja Suskiego, ordynariusza Diecezji Toruńskiej, z prośbą o relikwie św. Jana Pawła II z zamiarem umieszczenia ich w kościele św. Józefa w Toruniu. Inicjatywa została podjęta z myślą o przyciągnięciu większej liczby pielgrzymów do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uzasadnia to fakt, iż Karol Wojtyła był głęboko związany z Jej wizerunkiem już od czasów młodzieńczych, kiedy niejednokrotnie zatrzymywał się przed ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującą się w kościele na krakowskim Podgórzu, udając się do pracy w kamieniołomach. Swemu nabożeństwu do tego wizerunku wielokrotnie dawał wyraz także po powołaniu na Stolicę Piotrową podczas długiego pontyfikatu. Ksiądz Biskup przekazał relikwie parafii jeszcze w tym samym miesiącu, tj. w lipcu 2012 roku. Były to relikwie drugiego stopnia.

Po raz pierwszy myśl o umieszczeniu relikwii św. Jana Pawła II w naszym kościele została przedstawiona parafianom w sierpniu 2011 roku. Okazało się, że pomysł ten spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony bardzo wielu osób. W takiej sytuacji inicjatywa została podjęta, teraz trzeba było przygotować projekt.

Kilka tygodni później z ambony padło zaproszenie do artystów mieszkających na terenie parafii: kto chce, niech włączy się w to przedsięwzięcie i podejmie próbę opracowania projektu miejsca czci relikwii Świętego. W styczniu 2012 roku w kancelarii parafialnej znalazły się cztery projekty. W kolejnym miesiącu podczas spotkania grupy pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu z proboszczem parafii wybrano jeden z nich – autorstwa p. prof. Zofii Dąbrowskiej.

Relikwie miały zostać umieszczone w najbliższej ołtarza nawie bocznej kościoła po prawej stronie, stojąc twarzą do prezbiterium. Całość wystroju miała być wykonana z giętego szkła piaskowanego i osiągnąć wysokość 4 metrów. Za szkłem znajdzie się figura Jana Pawła II, w której w miejscu serca zostaną umieszczone relikwie. Na szkle znajdzie się napis: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Nad postacią zostanie umieszczona gołębica. Całości będzie wykończona odpowiednim oświetleniem.

Po zatwierdzeniu projektu rozpoczęła się faza realizacji. Prof. Zofia Dąbrowska podjęła się nadzorowania prac. Już na pierwszych etapach okazało się, że jej rola jest nie do zastąpienia. Wykonania konstrukcji, na której zostaną umieszczone płyty szkła piaskowanego, podjął się p. Edward Niezgoda. Do współpracy zaprosił p. Bogdana Drążkiewicza. Było to zadanie zaiste karkołomne, gdyż wymagało niezwykłej precyzji wykonania. P. Zofia nie zgodziła się na odstąpienie od pierwotnego projektu ani o milimetr! Konstrukcja została ukończona w czerwcu 2012 roku.

Dzięki pomocy p. Bogdana Gajtkowskiego w ostatnich dniach czerwca 2012 roku dwuelementowa konstrukcja została przewieziona do Bydgoszczy, gdzie mieści się firma Stal-Plex-Ekopral, która podjęła się gięcia szklanych płyt. Nie było to proste zadanie, gdyż krzywizny płyt w zaproponowanym projekcie nie mieściły się w żadnych standardach.

W międzyczasie, już od miesięcy wakacyjnych począwszy p. Zofia Dąbrowska intensywnie pracowała nad figurą Jana Pawła II, do której stelaż wykonał również p. Edward Niezgoda. Efektem jej prac była przepiękna rzeźba głowy Jana Pawła II.

W piątek 10 sierpnia 2012 roku w siedzibie Metropolity Krakowskiego w Krakowie ojciec proboszcz przyjął z rąk Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, niegdyś osobistego sekretarza papieża Jana Pawła II, relikwie krwi Świętego (prośba o ich przekazanie została skierowana w czerwcu 2012 roku). Relikwie krwi uznawane są za relikwie pierwszego stopnia i to one zostały umieszczone w kościele.

Praca nad gięciem tafli szkła została ukończona ok. 20 września 2012 roku. Wkrótce potem p. Bogdan Gajtkowski z własnej inicjatywy zorganizował transport metalowej konstrukcji do Chojnic, gdzie została raz jeszcze pokryta farbą piaskową. Konstrukcja na nowo pomalowana powróciła do Torunia i przez kilka tygodni leżała w kościele, budząc u jednych zainteresowanie, a u innych zdziwienie.

Następnie szklane płyty zostały poddane procesowi hartowania tak, aby stały się bardziej odporne na ewentualne stłuczenie. Kolejnym etapem pracy było znalezienie firmy, która podjęłaby się dalszego piaskowania. Niestety, pierwsza firma zaproszona do współpracy przekroczyła wyznaczone terminy. Był już początek października 2012 roku. Natychmiast trzeba było poszukać innego wykonawcy. Wielką pomocą w tym względzie okazał się p. Andrzej Papierowski, właściciel firmy Stal-Plex-Ekopral z Bydgoszczy. Ostatecznie piaskowania podjęła się firma p. Zbigniewa Tabisza z Brzozy k. Bydgoszczy. Niewielu chciało się podjąć tego zadania, gdyż wymagało ono zróżnicowania stopnia zmatowienia szyby, aby uzyskać efekt różnej przeźroczystości. P. Zofia Dąbrowska postanowiła, że osobiście będzie towarzyszyć piaskowaniu szkła, aby uzyskany rezultat był właściwy. I rzeczywiście „wytrwała” w Brzozie przez kilka godzin! Był już 18 października 2012 roku.

Montażu w kościele okuć do szkła oraz całości konstrukcji wraz z płytami szklanymi podjęła się firma p. Waldemara Wawrzyniaka. Wraz z nim przyjechało do Torunia 5 pracowników. Prace montażowe rozpoczęły się o godz. 19.00 w piątek 19 października, a zakończyły ok. godz. 5 nad ranem. Ale nazajutrz można już było oglądać efekt.

W międzyczasie trwały poszukiwania osób, które podejmą się przygotowania oświetlenia oraz uszycia stroju dla postaci Jana Pawła II. Oświetlenia figury podjął się p. Marek Kłoczko, właściciel firmy Pryzmat z Torunia, natomiast uszyciem stroju zajęły się rodziny Wegnerów i Kłosowskich, właściciele firmy „Szaty Liturgiczne” z Torunia.

Zbliżał się termin uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła. Pojawiła się nawet chwila zastanowienia: czy zdążymy wszystko przygotować? – p. Zofia Dąbrowska odpowiedziała bez wahania: zdążymy.

Ostatni tydzień był dla niej niezwykle pracowity. Pozostało przecież wiele szczegółów, które należało dopracować, a które miały nadać całości niezwykły charakter. Na tym ostatnim etapie pani profesor wzięła na siebie ciężar pilotowania wszystkich spraw. Montaż oświetlenia, ostateczny wystrój miejsca czci oraz ubranie postaci Jana Pawła II nastąpiły dopiero w sobotę 27 października 2012 roku w godzinach popołudniowych. Udało się! Pozostało zaledwie kilka godzin do rozpoczęcia uroczystości...

W niedzielę 28 października 2012 ks. bp Andrzej Suski uroczyście wprowadził relikwie wtedy jeszcze bł. Jana Pawła II do świątyni podczas Mszy św. o godz. 12.30.

Zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca czci św. Jana Pawła II…